fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

P. Wojtunik: Nie zapadła mi w pamięci bezpośrednia rozmowa o problemie VAT z premierami

Nie zapadła mi w pamięci żadna rozmowa bezpośrednia z premierem Donaldem Tuskiem czy Ewą Kopacz, w której rozmawialibyśmy na temat problemu wyłudzeń VAT – zeznał przed komisją śledczą ds. VAT Paweł Wojtunik.

Paweł Wojtunik – b. szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego w latach 2009-2015, a przed 2009 r. szef policyjnego Centralnego Biura Śledczego zeznaje we wtorek przed sejmową komisją śledczą ds. VAT.

Pytany, kto w państwie zajmował się tą dziedziną przestępstw odparł, że miał przekonanie, że „przestępczość VAT-owska jest przedmiotem działania służb – skarbowych, finansowych, policji – CBŚ, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – i jest ona rozpracowywana i toczą się postępowania w tych sprawach”.

Przypomniał, że z czasów kierowania CBŚ pamiętał, jak szerokie były działania Biura i to działania we współpracy z organizacjami międzynarodowymi walczącymi z przestępczością.

W ocenie Pawła Wojtunika to, że CBA nie miało wskazania, aby zajmowało się tą dziedziną przestępczości, jaką były wyłudzenia VAT było słuszne, ponieważ zajmowały się nią rzetelnie inne służby.

„Szef ABW, szef policji czy szef wywiadu skarbowego – oni byli w tych sprawach właściwi do odpowiedzi, bardziej niż szef CBA” – mówił, przypominając sobie niejawne posiedzenie sejmowej komisji ds. służb specjalnych w sprawie zwalczania szarej strefy.

PAP/RIRM

drukuj