B. Kownacki: Memorandum to autostrada do dostawy sytemu Patriot

Memorandum to autostrada do dostawy sytemu Patriot w najnowocześniejszej wersji – powiedział w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

Departament Obrony USA i Ministerstwo Obrony Narodowej podpisały w tym tygodniu porozumienie ws. zakupu amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Miało to miejsce podczas pobytu prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. Memorandum nie jest jednak wiążące.

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki na natnie TV Trwam był pytany o realizację kontraktu i podpisanie ostatecznej umowy na zakup systemu Patriot.

Wysłaliśmy zapytanie. Teraz trwają rozmowy, które gdyby nie to porozumienie, mogłyby trwać jeszcze bardzo długo. Liczymy, że w najbliższym czasie otrzymamy odpowiedź od strony amerykańskiej, a następnie dokończymy rozmowy offsetowe – powiedział Bartosz Kownacki.

Memorandum przewiduje, że w I fazie wojska lądowe USA przedstawią Polsce ofertę czterech jednostek ogniowych wyposażonych w system zarządzania polem walki IBCS. Zestawy mają być wyposażone w obecnie dostępny sektorowy radar. Dostawy mają się rozpocząć w roku 2022, osiągnięcie zdolności operacyjnej przewidziano na rok 2023.

W kolejnej fazie ma się odbyć integracja niskokosztowych pocisków, nowego radaru i polskich sensorów. Tu oferta ma być złożona pod koniec roku 2018. 

RIRM

drukuj