Agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski

Agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski na poziomie „A minus”, z perspektywą stabilną. Agencja obniżyła szacunek deficytu sektora finansów publicznych na bieżący rok do 2,6 proc. PKB z 3,0 proc.

Agencje ratingowe oceniają wiarygodność kredytową danego państwa. Niskie notowania mają wpływ na wyższe odsetki, które kraj musi zapłacić za swoje obligacje. Poziom deficytu budżetowego pokazuje, czy dany kraj ma wystarczające środki na bieżące regulowanie należności ze zobowiązań oraz czy stać go na emisję kolejnych papierów dłużnych.

–  Niższy deficyt budżetowy na pewno może nam pomóc. Jeżeli spojrzymy na kryteria najbardziej surowej w ocenach agencji ratingowej jaką jest S&P, to jednym z dwóch warunków, jakie wskazano jako warunek konieczny do uzyskania wyższego ratingu jest szybsze tempo obniżki deficytu budżetowego, a ten warunek obecnie spełniamy – wyjaśnia dr Tomasz Kopyściański, ekonomista.

W zaprezentowanej po raz pierwszy prognozie deficytu sektora publicznego na lata 2018-2019 agencja Fitch szacuje wskaźnik na poziomie 2,5 proc. PKB rocznie. W komunikacie napisano:

„Koszty podwyższonych transferów dla rodzin (…) oraz wdrożenie wcześniejszego wieku emerytalnego od października 2017 r. ( …) w dużej mierze zostaną zrównoważone przez mocny wzrost przychodów, co odzwierciedlać będzie silniejszą gospodarkę oraz poprawę ściągalności podatków” – czytamy w komunikacie.

W ocenie agencji, dynamika PKB Polski w 2017 r. wyniesie 3,3 proc., a w latach 2018-2019 3,2 proc. rocznie. Jak napisano w  komunikacie, „dochody gospodarstw domowych są wspierane przez spadające bezrobocie (…) oraz wyższe transfery w ramach programu „Rodzina 500plus”. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku dochody budżetu państwa zrównały się niemal z wydatkami na poziomie 143 mld zł. Różnica to zaledwie 0,3 proc. planu rocznego. To najniższy od 1992 r. deficyt budżetowy. Przed rokiem o tej samej porze wynosił on już kilkanaście mld zł.

– Osiągnęliśmy to głównie dzięki dużemu wzrostowi dochodów podatkowych. Rok do roku rosną one o ponad 20 mld zł. Jest to duży sukces, który został osiągnięty dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Pakiet paliwowy i odwrócony VAT zdają powoli egzamin. Jeżeli taka tendencja się utrzyma, to będzie to bardzo dobry prognostyk dla wykonania budżetu i myślę, że ten deficyt od planowanego ponad 56 mld zł, będzie dużo niższy – mówi Mariusz Kękuś ekonomista.

Jak podaje agencja, „wzrost wydatkowania funduszy unijnych w 2017 r. będzie wspierać inwestycje. Jednocześnie Polska korzysta na mocniejszym wzroście gospodarczym partnerów handlowych z UE”. Zdaniem agencji, rating Polski na poziomie „A minus” wskazuje na solidne fundamenty makro, które wspierane są przez mocne otoczenie monetarne oraz zdrowy sektor bankowy. Drugi kwartał 2017 r. był dla polskiej gospodarki bardzo udany. Rząd przewiduje wzrost PKB na poziomie 3,6 proc. oraz dalszy spadek bezrobocia, które obecnie jest najniższe od 1989 r. Ruszyły także inwestycje oraz produkcja przemysłowa i konsumpcja. Dochody Polaków stopniowo się zwiększają. Deficyt budżetowy po pięciu miesiącach w niczym nie przypomina tego z lat poprzednich. Nie przekroczył nawet 500 mln zł. Niewykluczone, że mimo decyzji agencji Fitch, jesienią należy się spodziewać podwyżki ratingu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl