fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Asystenci sądowi: podwyżki są za niskie

Według Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Sędziów – przyszłoroczne podwyżki, które proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości są za niskie. O sprawie pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Resort zaproponował, aby w 2016 roku asystenci zarabiali o ok. 174 zł więcej. Urzędnicy sądowi mieliby otrzymywać o ok. 190 zł więcej, zaś kuratorzy zawodowi aż o ok. 300 zł.

Poseł Stanisław Piotrowicz, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka podkreśla, że asystenci często muszą wykonywać pracę sędziego, a zarabiają o wiele mniej.

– Trzeba też dodać, że najczęściej są to ludzie młodzi z możliwością awansu. Na pewno jest to płaca niewysoka, szczególnie w dużych miastach. To są ludzie po studiach, często również po aplikacji. Jest to na pewno krzywda, bo wykształcenie jest wysokie, praca też dosyć absorbująca, natomiast jest to poczucie krzywdy, że o połowę mniej zarabiają niż sędzia, a przecież wykonują –tak na dobrą sprawę – często i jego pracę, bo będąc prawą ręką sędziego wykonują niemal wszystkie zlecane obowiązki – mówi Stanisław Piotrowicz.

Asystenci zwrócili się w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Borysa Budki. W piśmie podkreślają, że w b.r. ich średnia płaca wynosiła ok. 3,1 tys. zł, natomiast ponad 5,7 tys. zł wynosiło wynagrodzenie dla kuratorów zawodowych.

RIRM

drukuj