fot. TT/ARiMR_GOV_PL

ARiMR: zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich trafiły do blisko 475 tys. rolników

W pierwszym tygodniu wypłat zaliczek na płatności bezpośrednie za 2020 rok Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała na konta rolników ponad 3 mld zł.

W tegorocznej kampanii wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich złożyło 1,3 mln rolników. Pula finansowa przeznaczona na realizację tych płatności wynosi 15,5 mld zł.

Zaliczki są wypłacane na najwyższym dopuszczonym w UE poziomie. O szczegółach mówi Rafał Sobczak z wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– W jakiej wysokości te płatności zaliczkowe mogą być? W przypadku płatności w ramach systemu bezpośredniego jest to do 70 proc. kwoty należnej wynikającej z wniosku. Natomiast w przypadku płatności powierzchniowych z programu rozwoju obszarów wiejskich odsetek jest zwiększony i taką zaliczkę można otrzymać do 85 proc. płatności wynikającej z wniosku. Jakie są płatności powierzchniowe praw, które podlegają zaliczkowaniu? Mianowicie, płatność z tytułu ONW, czyli warunków niekorzystnych gospodarowania, jak również program ochrony środowiska klimatycznego, rolnictwo ekologiczne i zalesienie gruntów – wyjaśnił Rafał Sobczak z wielkopolskiego oddziału ARiMR.

ARiMR rozpoczęła przekazywanie zaliczek 16 października. Do tej pory zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich trafiły do blisko 475 tys. rolników.

Realizowane są także zaliczki na dopłaty obszarowe PROW. Przekazywanie zaliczekzakończy się30 listopada 2020 r., aod 1 grudnia rozpocznie się realizacja płatności końcowych.

RIRM

drukuj