fot. Monika Bilska

51 europosłów napisało list do KE w sprawie rozporządzenia na temat tzw. taksonomii

51 europosłów z pięciu frakcji politycznych napisało list do Komisji Europejskiej w sprawie rozporządzenia na temat tzw. taksonomii. Chodzi o problem wsparcia dla niskoemisyjnych technologii, których źródłem jest np. gaz. Mają one  zapewnić bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom Unii Europejskiej w obliczu postulowanej przez Komisję Europejską dekarbonizacji.

Sygnatariuszy listu niepokoi sprawa osiągnięcia europejskich celów w zakresie dekarbonizacji, co – jak wskazują w liście do Komisji Europejskiej – będzie wymagało nieprzerwanych źródeł energii w Unii Europejskiej. Od dawna wiadomo, że energia wiatrowa i fotowoltaika zapewniają niestabilne przepływy energii, a kiedy UE proponuje prawo klimatyczne i osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050, przy znacznej redukcji dwutlenku węgla, to szczególnie teraz potrzebne są niezawodne technologie wytwarzania odnawialnych źródeł energii.

Kluczową sprawą jest również cena oraz podejście do problemu zmniejszania emisji dwutlenku węgla, dlatego posłowie wskazują tutaj na kluczową rolę gazu.

– Wytwarzanie gazu jest ważnym rozwiązaniem technologicznym dla regionów startujących z różnych pozycji, ponieważ nowy, wyższy cel klimatyczny wymaga szybkiego wdrożenia odnawialnych źródeł energii do 2030 roku. Odchodzenie od węgla nie powinno zagrozić stabilności systemów energetycznych. Elektrociepłownie gazowe mogą poprawić jakość powietrza w miastach w całej Europie – mówił europoseł Bogdan Rzońca, pomysłodawca.

Jego zdaniem, przemyślana transformacja energetyczna musi uwzględniać uwarunkowania regionalne poszczególnych państw członkowskich, a unijne mechanizmy finansowania powinny być przygotowane w odpowiedni sposób, tak aby pomóc regionom obecnie zależnym od węgla w ich transformacji w kolejnych latach. List ma na celu zwrócenie uwagi KE na kraje takie jak Polska, aby plany tej instytucji w kontekście prawa klimatycznego nie zaszkodziły ich interesom.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl