Prokuratura skierowała do sądu pierwszy akt oskarżenia ws. afery GetBack

Prokuratura skierowała do sądu pierwszy akt oskarżenia ws. afery GetBack. Dotyczy 16 osób, w tym m.in. Konrada K., byłego prezesa zarządu GetBack.

Śledczy postawili ok. 30 zarzutów dotyczących oszustw i wyprowadzenia pieniędzy na kwotę ok. 3 mld zł.  Poinformował o tym na konferencji Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski. Przekazał też, że nie jest to ostatni akt oskarżenia w sprawie.

– W sprawie podejrzanych jest łącznie 75 osób. Co do 16 osób kierujemy akt oskarżenia. W dalszym ciągu prowadzimy czynności śledcze w pozostałych wątkach sprawy, która jest olbrzymia. Jeszcze niejeden akt oskarżenia w tej sprawie zostanie skierowany, jeszcze niejedna realizacja zostanie przeprowadzona. W tej chwili akta sprawy liczą 2200 tomów, 170 segregatorów, kilkanaście terabajtów danych informatycznych zabezpieczonych na nośnikach. W toku śledztwa zabezpieczyliśmy ponad 400 mln zł – powiedział Bogdan Święczkowski.

Prokurator Krajowy opisał też, w jaki sposób działali sprawcy. Wskazał, że GetBack wyemitował ponad 5 mln obligacji, które następnie były proponowane zwyczajnym Polakom i inwestorom.

Zaznaczył, że inwestorzy byli wprowadzani w błąd co do stanu finansowego firmy GetBack, ratingu czy co do możliwości zarobienia na tym pieniędzy. W ten sposób 9 tys. osób poniosło szkodę w wysokości około 3 mld złotych.

RIRM

drukuj