Arabia Saudyjska: 10 lat więzienia dla działacza na rzecz praw człowieka

Saudyjski aktywista na rzecz praw człowieka profesor Abdel Karim al-Chadar został skazany na dziesięć lat więzienia i dostał zakaz wyjazdu za granicę przez kolejną dekadę – poinformował we wtorek saudyjski prawnik pragnący zachować anonimowość.

Chadar, będący profesorem Studiów Islamskich w konserwatywnej prowincji Al-Kasim, przebywa w areszcie od kwietnia 2013 roku. Jest uważany za jednego z największych krytyków ekstremizmu religijnego. W sieci umieszczał filmy wideo ze swoimi wykładami religijnymi, w których m.in. popierał większe prawa dla kobiet.

Saudyjski prawnik, który anonimowo wypowiedział się dla agencji Associated Press w obawie przed represjami, sprecyzował, że Chadar został skazany w poniedziałek przez specjalny sąd karny Arabii Saudyjskiej.

Chadar jest trzecią osobą walczącą o prawa człowieka w Arabii Saudyjskiej skazaną w minionym tygodniu. Jest członkiem-założycielem Saudyjskiego Stowarzyszenia na rzecz Praw Politycznych i Obywatelskich (HASEM).

Wielu członków HASEM przebywa w więzieniu. Siedmiu założycieli tego stowarzyszenia odsiaduje wyroki, a przeciwko dwóm, także uwięzionym, toczą się procesy. Dwóch innych jest sądzonych, ale przebywają na wolności.

Arabia Saudyjska, ultrakonserwatywna monarchia, gdzie wszelkie przejawy sprzeciwu są tłumione, jest regularnie krytykowana przez organizacje broniące praw człowieka. Z corocznego raportu amerykańskiej organizacji obrony praw człowieka Freedom House wynika, że Arabia Saudyjska, gdzie obowiązuje szczególnie surowa, wahabicka interpretacja islamu, zaliczana jest do najbardziej represyjnych reżimów na świecie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl