fot. pixabay

Apel o zerowy VAT na żywność

Od 1 kwietnia ponownie obowiązuje pięcioprocentowy podatek VAT na podstawową żywność. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy przywracającej zerową stawkę do końca roku. Projekt może poprzeć Konfederacja.

Zerową stawkę VAT na podstawowe produkty spożywcze wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości w lutym 2022 roku z powodu rosnącej inflacji. Rozporządzenie obowiązywało do końca marca tego roku. Obecny rząd postanowił go nie przedłużać.

– Moja rekomendacja jest taka, ale minister finansów będzie jeszcze dokładnie liczył, czy moglibyśmy wrócić do 5 proc. stawki VAT na żywność – powiedział premier Donald Tusk.

Od 1 kwietnia VAT na podstawową żywność ponownie wynosi pięć procent, co oznacza wyższe ceny w sklepach.

– Szczególnie w przypadku pieczywa i nabiału – powiedział współwłaściciel niewielkiego sklepu spożywczego na Podlasiu, Bernard Bobrukiewicz.

Wielkie sieci handlowe zapowiadają, że w kwietniu podwyżkę cen wezmą na siebie. Jednak w pozostałych miesiącach wyższe ceny na pewno będą zauważalne.

– Statystyczne gospodarstwo wydaje od 1000 do 2000 zł miesięcznie na żywność, a zatem wzrost wydatków należy szacować – średnio – od 50 do 100 zł miesięcznie – tłumaczył prof. Wojciech Piontek, ekonomista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ucierpią przede wszystkim rodziny o niższych dochodach, dla których liczy się każda złotówka. „Dlatego klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie projekt ustawy, która ma przywrócić zerową stawkę podatku na podstawową żywność” – zapowiedział przewodniczący klubu, poseł Mariusz Błaszczak.

– Aby zapobiec powrotowi do biedy, który funduje „koalicja 13 grudnia”, składamy projekt ustawy – wskazał.

Wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło, zaapelowała do rządu i marszałka Sejmu, żeby jak najszybciej rozpatrzyć ten projekt i przywrócić zerową stawkę na żywność do końca roku.

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w przyszłym tygodniu. Niewykluczone, że projekt PiS poprze Konfederacja – zapowiedział wicemarszałek Sejmu, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

– Przedłużenie tego jak najbardziej jest zgodne z naszym programem. Czekamy na projekt – zaznaczył Krzysztof Bosak.

Prawdopodobnie od lipca nie będzie także dalszego rządowego mrożenia cen energii elektrycznej, co również oznacza wyższe rachunki dla Polaków. Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że także w tej sprawie złoży stosowny projekt ustawy, która utrzyma dotychczasowe ceny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl