fot. https://pixabay.com/

Co z zerową stawką podatku VAT na żywność w 2024 roku?

Jest rozporządzenie o zerowym podatku VAT na żywność. Na razie ma obowiązywać w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Decyzja dotycząca zerowego podatku VAT na żywność może być jedną z ostatnich podjętych przez premiera Mateusza Morawieckiego jako szefa rządu.

– Będziemy pracować do samego końca. Trzy bardzo ważne projekty, trzy kluczowe projekty – mówił Mateusz Morawiecki.

Wśród nich projekt o zerowej stawce VAT na żywność. Prawo i Sprawiedliwość chciało, by obniżka była decyzją Sejmu i nowej większości. Tutaj jednak decyzja nie zapadła, a reakcją szefa rządu było rozporządzenie, które już oficjalnie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Kiedy premier zabiegał o utrzymanie zerowego VAT, sejmowa większość i jej liderzy – marszałek izby, przewodniczący Platformy i przymierzany do fotela ministra finansów Andrzej Domański – wytykała mu, że ten wydatek nie znalazł się w budżecie. Premier odpowiadał, że z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia wcześniej, a wtedy i tak rząd PiS utrzymał zerowy VAT.

Dziennikarze TV Trwam zapytali polityków Platformy Obywatelskiej o to, co z rozporządzeniem ministra finansów zrobi Donald Tusk.

– Jak będzie rozporządzenie, to będzie ono obowiązywało. Nie ma tutaj o czym dyskutować – podkreślał Donald Tusk.

– Po wejściu do Ministerstwa Finansów, po dokładnym zapoznaniu się ze stanem finansów publicznych, podejmiemy stosowną decyzję – dodał Andrzej Domański, poseł KO.

Wcześniej Andrzej Domański, który jest przymierzany do fotela ministra finansów, nie widział możliwości utrzymania zerowego VAT.

Sejmowa większość, która pyta o stan budżetu, nie ma podobnych oporów przy zapowiedzi podwyżek dla nauczycieli sięgających 30 procent.

– Sam VAT na żywność może o 0,9 – według naszych szacunków – zmieniać poziom inflacji – podsumował prof. Adam Glapiński, prezes NBP.

Utrzymanie rozporządzenia o zerowym VAT w przyszłym roku to wydatek sięgający nawet 11 mld złotych. Dokument, jaki podpisał premier, ma objąć na razie pierwszy kwartał. Ustawa zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość  przewidywała utrzymanie zerowej stawki do końca czerwca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl