Apel KRRiT do mediów o zachowanie spokoju oraz o rzetelność

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaapelowała do przedstawicieli mediów o zachowanie spokoju i niepodsycanie negatywnych emocji oraz o rzetelność przy informowaniu o bieżących wydarzeniach. KRRiT ostrzegła też, że naruszenie zasad będzie „szczególnie poważnie traktowane”.

Apel KRRiT dostępny jest od czwartku na stronie internetowej www.krrit.gov.pl.

„W związku z ostatnimi wydarzeniami, KRRiT apeluje do przedstawicieli mediów o zachowanie spokoju i niepodsycanie negatywnych emocji” – głosi komunikat, w którym jednocześnie zaapelowano „o szczególną rzetelność w przygotowywaniu materiałów informacyjnych oraz o odpowiedzialność za słowa tak, aby były wiarygodne i nie podsycały rozpalonych emocji”.

„Wszyscy zmagamy się z pandemią COVID-19 i wszystkim zależy, aby bezpieczeństwo obywateli, którzy są też odbiorcami mediów – było najważniejsze” – głosi apel.

„Pojawiające się w przestrzeni medialnej fake newsy, zmontowane pochopnie materiały lub nierozsądne wypowiedzi, mogą prowadzić do trudnych do przewidzenia, wręcz katastrofalnych skutków. Pamiętajmy, że zdrowie i życie ludzkie jest najważniejsze. Dlatego jeszcze raz wzywamy do rzetelnego i obiektywnego przekazywania informacji” – czytamy w komunikacie.

KRRiT ostrzegła też, że każde naruszenie zasad będzie przez Radę „szczególnie poważnie traktowane”.

„Będziemy bardzo stanowczo reagować, zgodnie z naszym konstytucyjnym obowiązkiem i w ramach obowiązującego prawa” – podsumowano w apelu.

PAP

drukuj