fot. twitter.com/EpiskopatNews

Uniwersytety Jana Pawła II: Ochrona życia fundamentem cywilizacji

„Ochrona życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci nie jest ideologią, kwestią polityki czy światopoglądu – jest fundamentem naszej cywilizacji i tożsamości” – podkreślają w wydanym w czwartek apelu Kolegia Rektorów Uniwersytetów Jana Pawła II: KUL w Lublinie i UPJPII w Krakowie.

W informacji przekazanej w czwartek Kolegia Rektorów KUL i UPJPII odnoszą się do niepokojów, jakich jesteśmy świadkami w Polsce oraz problematyki tzw. aborcji. Podkreślają, że „prawo do życia jest podstawowym prawem każdego człowieka, także w prenatalnym okresie jego rozwoju”.

Zaznaczają, że „jako katolicy wierzą, że to Bóg wyznacza początek i kres każdego ludzkiego istnienia”.

W ocenie sygnatariuszy apelu „ochrona życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci nie jest ideologią, kwestią polityki czy światopoglądu – jest fundamentem naszej cywilizacji i tożsamości, o czym bardzo jasno nauczał podczas całego swojego posługiwania św. Jan Paweł II, a co przypomniał także Ojciec Święty Franciszek podczas minionej środowej audiencji ogólnej”. Podkreślają, że przesłanie Biskupów Rzymskich jest jasne i wskazuje im kierunek działań.

Zwracają uwagę, że wydarzenia ostatnich dni skłaniają, „by jeszcze bardziej o tym przypominać – szczególnie w sytuacji, gdy część osób, niepodzielających wskazanych powyżej powszechnych wartości, dopuszcza się zakłócania Mszy św. i dewastacji kościołów”.

„Zachowania te naruszają zarówno zasadę postulowanej tolerancji, jak i wolności wyznania religijnego oraz zdecydowanie niszczą dobro wspólne. Ponadto powyższa agresja nie może być w żaden sposób usprawiedliwiona” – podkreślają Kolegia Rektorów KUL i UPJPII.

Uniwersytety Jana Pawła II zwracają się także z apelem o złagodzenie emocji i podkreślają, że drogą do rozwiązywania wszelkich sporów jest merytoryczny dialog.

„Wzywamy wszystkie strony dialogu społecznego do rozmów oraz uświadomienia sobie odpowiedzialności za sytuację, w której wszyscy się znajdujemy. Nieodzownym elementem takiego dialogu jest wzajemny szacunek wszystkich stron, służący wypracowaniu metod rozwiązania zaistniałego konfliktu, przede wszystkim, poprzez poszukiwanie prawdy” – głosi apel.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl