fot. pixabay.com

Amerykańskie reaktory jądrowe dla KGHM

Amerykanie wybudują 4 małe reaktory jądrowe dla KGHM. Dziś podpisano porozumienie w tej sprawie.

Polska jest dziś na progu transformacji energetycznej. To czas na podjęcie decyzji o wyborze nowych źródeł energii.

– Chcemy energetyki stabilnej, bezpiecznej, wiemy, że ona musi się równoważyć. Wiemy, że z energetyką odnawialną są czasami z powodów klimatu różnego rodzaju problemy, dlatego też chcemy rozwijać energetykę jądrową równolegle do energetyki odnawialnej – zapowiedział wiceminister aktywów państwowych, Karol Rabenda.

W rozwoju energetyki jądrowej Polska będzie współpracowała z Amerykanami. Pierwszym owocem tej współpracy jest podpisane dziś porozumienie pomiędzy KGHM i amerykańska firmą NuScale. Wybuduje ona dla naszego miedziowego potentata 4 małe reaktory jądrowe.

– Będziemy korzystać z projektów atomowych jako alternatywnego źródła energii. Robimy to. Nie zaniedbujemy jednocześnie źródeł zielonych, a także projektów offshorowych, ale również źródeł wodorowych jako paliwa do pieców hutniczych – mówił prezes KGHM Marcin Chludziński.

Podpisanie tej umowy to ważny krok w ekspansji technologii SMR, czyli małych reaktorów jądrowych.

– Jest pomysłem na wykorzystanie infrastruktury elektrowni węglowych po zaprzestaniu w nich wytwarzania z węgla, zachowania i przeszkolenia wykwalifikowanej kadry – podkreślał prezes NuScale John Hopkins.

Pierwszy z reaktorów nuklearnych KGHM-u ma zacząć działać już za 8 lat.

TV Trwam News

drukuj