Aleksis Cipras podał skład nowego rządu

We wtorek późnym wieczorem premier Grecji Aleksis Cipras, po ponownym zaprzysiężeniu, podał skład nowego rządu. Według greckich mediów jest to sygnał, iż będzie on kontynuował reformę i porozumienia z wierzycielami.

Jak poinformowała w telewizji państwowej ERT1 rzeczniczka greckiego rządu, ministrem finansów ponownie został Euklid Cakalotos, który latem wynegocjował z kredytodawcami nowy pakiet pomocowy dla Grecji w wysokości 86 mld euro.

Szefem greckiej dyplomacji ponownie został Nikos Kodzias, a ministrem obrony – Panos Kammenos z prawicowej partii Niezależnych Greków, koalicyjnego partnera Syrizy premiera Ciprasa.

Dziś Aleksis Cipras uda się do Brukseli na nadzwyczajny szczyt UE poświęcony kryzysowi migracyjnemu.

Lewicowa Syriza wygrała niedzielne wybory parlamentarne wynikiem 35,46 proc. Na drugim miejscu znalazła się konserwatywna Nowa Demokracja z 28,10 proc. głosów. Syriza będzie miała 145 mandatów w liczącym 300 miejsc parlamencie, gdyż system wyborczy premiuje zwycięzcę dodatkowymi 50 miejscami.

Na trzecim miejscu uplasowała się skrajnie prawicowa Złota Jutrzenka z prawie 7-procentowym poparciem i 18 miejscami w parlamencie, a na czwartym Niezależni Grecy, którzy mają 10 miejsc. Dzięki ich ponownemu wejściu do koalicji, rząd będzie mógł liczyć w parlamencie na poparcie ponad połowy posłów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl