fot. pl.wikipedia.org

Alarm przeciwsztormowy w porcie w Świnoujściu

Alarm przeciwsztormowy ogłoszono w porcie w Świnoujściu – poinformował dyżurny z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie. W najbliższych godzinach spodziewany jest wzrost stanów wód w Zalewie Szczecińskim oraz na Odrze.

„Obecny stan wody w porcie w Świnoujście wynosi 580 cm, jest to wartość równa ze stanem alarmowym” – powiedział Grzegorz Gwiazda, dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.

„Wiejący obecnie wiatr z kierunku północnego i północno-zachodniego może spowodować zjawisko <<cofki>>. Spodziewamy się, że stany wód będą rosły, obejmując Zalew Szczeciński oraz najprawdopodobniej odcinek Odry do Szczecina, a nawet dalej do Gryfina. W ciągu najbliższej doby mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze” – dodał dyżurny.

Biuro Prognoz Hydrologicznych Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni wydało ostrzeżenie dotyczące wezbrania wód w Zalewie Szczecińskim i ujściowym odcinku Odry z możliwością krótkotrwałego przekroczenia stanów alarmowych. Ostrzeżenie to obowiązuje do godziny 09.00 w czwartek.

Grzegorz Gwiazda zaznaczył, że wciąż występują problemy z dostawą energii elektrycznej.

„W województwie zachodniopomorskim ok. 1200 odbiorców wciąż nie ma prądu. Problemy występują w szczególności we wschodniej części regionu, gdzie operatorem jest Energa Koszalin. Tu ok. 800 odbiorców wiąż nie ma prądu, w szczególności w Szczecinku, Bobolicach oraz Tychowie. W zachodniej części województwa prądu nie mają mieszkańcy gminy Gryfice” – oznajmił dyżurny z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.

Jak zaznaczył Paweł Janiak z Energa Koszalin, stan awarii masowych został odwołany.

„Obecnie pracujemy nad awariami niezwiązanymi z wichurami, które przeszły przez Pomorze Zachodnie” – wyjaśnił Paweł Janiak.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie nie odnotowało nowych zgłoszeń ze strony straży pożarnej dotyczących szkód wyrządzonych przez silny wiatr.

PAP/RIRM

drukuj