Akcja „daj włos”

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży trwają w całej Polsce. W ramach swoich działań wolontariusze organizują liczne akcje społeczne i charytatywne. Jedną z nich jest zbiórka włosów dla chorych na raka, której inicjatorem jest grupa wolontariuszy z Wieliczki.

Informację ta temat akcji można znaleźć na facebooku. Na profilu wydarzenia widnieje zapowiedź: „Masz dość długiego suszenia włosów? Chcesz obciąć swoje włosy albo znasz kogoś kto od dawna nosi się  z tym zamiarem? Nie wyrzucaj ich do kosza, podziel się nimi”.

Anna Janus, wolontariusza ŚDM w Wieliczce wyjaśniła, skąd wziął się pomysł na tego typu akcję.

– Pomysł powstał tak po prostu a potem, gdy jak zaczęliśmy wymyślać co z tym zrobić, nasza siostra wpadła na pomysł, żeby odbyło się to w okolicy dnia kobiet, żeby kwestia włosów dla kobiet łączyła się z tym świętem.  Jest to duży dar dla pań, które niestety są okaleczone przez los, przez chorobę nowotworową, przez chemioterapię, a koszt wytworzenia takiej peruki z włosów naturalnych jest ogromny – powiedziała Anna Janus, wolontariusza ŚDM w Wieliczce, organizator akcji.  

Niestety, nie każdą długość włosów można przekazać. Przed ścięciem włosy należy odpowiednio przygotować.

– Włosy musza być długie, minimum 25 centymetrów. Włosy powinny być umyte, mogą być też włosy farbowane, ale nie zniszczone farbą. Myślę, że ludzie dobrego serca, fryzjerki i właścicielki salonów mają na tyle dobre i otwarte serce, że każda to zrobi, a zrobi to fachowo, inaczej niż samemu w domu – mówi Celina Nędza, właścicielka salonu fryzjerskiego. 

Piękne, długie włosy to marzenie każdej kobiety. Liczne zainteresowanie uczestniczek udowadnia, że to nie długość włosów czyni kobietę piękną.

– Zobaczyłam reklamę i sama zdecydowałam, że obetnę włosy. Zrobiłam to dla chorych na raka, dla tych dzieci lub dla dorosłych, żeby nie chodzili łysi – powiedziała Gosia, uczestniczka akcji. 

Podobne motywy wskazały inne osoby, które zgodziły się oddać włosy.

– Chcę oddać włosy, gdyż chore na raka kobiety po prostu ich nie mają, a ja w każdej chwili mogę się znaleźć w ich sytuacji – podkreśliła Dominika, uczestniczka akcji.

„Daj włos” to hasło akcji. Zebrane włosy zostaną przekazane fundacji Rak’n’Roll, która przygotuje peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii. Inicjatorzy akcji mają nadzieję, ze chociaż ten drobny gest sprawi, że na twarzach chorych, pojawi się uśmiech.

Tv Trwam News/ RIRM

 

 

drukuj