USA: Kolejne stany głosowały w prawyborach Demokratów i Republikanów

Ultrakonserwatywny senator z Teksasu Ted Cruz wygrał republikańskie prawybory w stanach Kansas i Maine pokonując miliardera Donalda Trumpa, lidera wyścigu o prezydencką nominacje GOP – podała telewizja CNN.

Cruz zdobył w Maine, niewielkim stanie Nowej Anglii, prawie 50 proc. głosów wyborców Partii Republikańskiej, podczas gdy magnat nieruchomości Donald Trump- 32,5 proc.

Ted Cruz wygrał także w stanie Kansas, uzyskując 48,3 proc. poparcia wyborców GOP, ponad dwa razy więcej niż Trump.

Lider prezydenckiego wyścigu Partii Republikańskiej Donald Trump wygrał z kolei prawybory w Luizjanie i Kentucky. Jego przewaga nad drugim w kolejności Tedem Cruzem była dużo mniejsza niż zapowiadały sondaże.

Jak podała telewizja CNN, po podliczeniu 90 proc. głosów, miliarder Donald Trump zdobył w Luizjanie 41,6 proc., a ultrakonserwatywny senator z Teksasu Ted Cruz 38 proc. głosów wyborców GOP.

W Kentucky zwycięstwo Trumpa też okazało się znacznie mniej spektakularne niż się spodziewano. Wygrał z Cruzem 4 punktami procentowymi, stosunkiem głosów 35,8 proc. do 31,6 proc.

Wczorajsze prezydenckie prawybory Demokratów okazały się dość udane dla senatora z Vermont Berniego Sandersa, gdyż pokonał byłą szefową dyplomacji Hillary Clinton w dwóch stanach: Nebrasce i Kansas. Clinton wygrała w jednym, ale znacznie ludniejszym stanie Luizjana.

Sanders pokonał Clinton w Nebrasce stosunkiem głosów 55,1 do 44,9 proc., a w Kansas w stosunku 67,7 do 32,3 proc.

Według wciąż niepełnych wyników, Clinton zwyciężyła w Luizjanie, zdobywając ponad 70 proc. głosów wyborców Demokratów.

PAP/RIRM

drukuj