Agencja Moody’s zabiera głos ws. reformy sądownictwa w Polsce

Agencja ratingowa Moody’s w najnowszym raporcie twierdzi, że przeprowadzane przez rządzących zmiany w sądownictwie mogą negatywnie wpłynąć na poziom inwestycji w Polsce. Zdaniem agencji reforma wymiaru sprawiedliwości zagraża także niezależności sądownictwa i może mieć wpływ na wzrost ryzyka korupcji.

Według Moody’s, inwestycje w Polsce mogą także ucierpieć przez dalszą eskalację sporów z Komisją Europejską.

Zdanie agencji Moody’s komentuje Zbigniew Kuźmiuk. Szkoda, że agencje, które uchodzą za profesjonalne, bawią się w politykę – mówi europoseł PiS.

Jeżeli argumentem jest możliwy wzrost korupcji, w sytuacji kiedy od 2015 r. mamy wyraźny spadek korupcji w Polsce i pniemy się we wszelkich rankingach do góry – jeżeli chodzi o zmniejszenie poziomu korupcji – to oznacza, że te agencje wzięły rozbrat z rzeczywistością. Posługują się one kalkami z części mediów w Polsce. Smutne, że opozycja wpływa na pogorszenie obrazu Polski za granicą i w oczach tych agencji. Musimy sobie z tym jakoś dać radę. Na szczęście jest tak, że rzeczywistość tego rodzaju poglądom zaprzecza. Ci, którzy ryzykują własne pieniądze, inwestują na potęgę w Polsce – przekonuje poseł do Parlamentu Europejskiego.

Agencja Moody’s odniosła się także do zapowiedzi reform, które w ciągu dwóch miesięcy ma przedstawić prezydent Andrzej Duda. W raporcie wskazano, że z uwagi na związki prezydenta z partią rządzącą ustawy zostaną najprawdopodobniej wprowadzone jedynie z niewielkimi poprawkami.

 

RIRM

drukuj