Afryka Wschodnia dotknięta klęską suszy

18 mln ludzi w Afryce Wschodniej walczy o przetrwanie w związku z klęską suszy wywołanej przez zjawisko pogodowe El Nino. W Sudanie Południowym, Somalii i Etiopii brakuje żywności i wody.

Według najnowszych szacunków Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UN OCHA) skutki anomalii pogodowych wywołanych wpływem El Nino sprawiły, że w Afryce Wschodniej od sierpnia do grudnia 2015 r. liczba ludzi potrzebujących pomocy żywnościowej wzrosła ponad dwukrotnie – do 18,5 mln.

Afryka Wschodnia to jeden z tych rejonów świata, w których wpływ oddziaływania zjawiska atmosferycznego El Nino jest szczególnie dotkliwy. Kraje takie jak Etiopia, Somalia, Sudan Południowy, Sudan czy Kenia są z jednej strony nawiedzane przez długotrwałe susze, z drugiej – w innych regionach – przez gwałtowne powodzie.

Z powodu El Nino od początku 2015 r. na dużych obszarach krajów Afryki Wschodniej w ogóle nie wystąpiły pory deszczowe lub spadły tylko niewielkie deszcze. Spowodowało to drastyczny spadek plonów, skutkiem czego nie udało się wyprodukować wystarczających zapasów żywności.

Według ocen Światowej Organizacji Meteorologicznej El Nino występuje w tym roku bardziej intensywnie niż w ciągu ostatnich 30 lat i zapowiada się jako najpotężniejszy fenomen meteorologiczny na przestrzeni ostatnich 65 lat.

Po raz ostatni El Nino wystąpiło najsilniej w latach 1997-1998. Ocenia się, że spowodowało śmierć ponad 20 tys. ludzi na całym globie i straty rzędu 34 mld dolarów.

PAP/RIRM

drukuj