ABW prowadzi śledztwo ws. oszustw na szkodę frankowiczów

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na zlecenie szczecińskiej prokuratury, prowadzi śledztwo w sprawie bankowych oszustw na szkodę kredytobiorców frankowych.

Działania śledczych koncentrują się przede wszystkim na ocenie wzorów umów i procedur przyznawania kredytów. Zabezpieczana jest dokumentacja związana z działalnością 20 konkretnych  banków.

Postępowaniem objęto wszystkie umowy dotyczące kredytów frankowych na terenie Polski. Śledczy m.in. przesłuchują pokrzywdzonych, którzy zgłosili się do prokuratury – poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych

– W tej sprawie do prokuratury i ABW zgłosiło się na razie 200 osób, które mają status pokrzywdzonych i są one przesłuchiwane. Decyzją sądu dopuszczony został również dowód z opinii biegłych, co oznacza, że cała dokumentacja, którą obecnie ABW gromadzi jest na bieżąco przekazywana biegłym, którzy będą oceniali na ile działania banku były zgodne z prawem oraz czy mamy do czynienia z rzetelnym informowanie klientów – zaznaczył Stanisław Żaryn.

Śledztwo zostało wszczęte po zawiadomieniu Stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu” reprezentującego frankowiczów.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj