fot. wikipedia

A. Mularczyk: Sprawa reparacji wojennych jest otwarta politycznie i prawnie

Sprawa reparacji wojennych od Niemiec jest otwarta zarówno politycznie, jak i prawnie, Polska nie będzie krajem, który w tym zakresie pozwoli być dyskryminowanym – powiedział PAP poseł PiS Arkadiusz Mularczyk komentując wypowiedź ambasador Niemiec w Polsce.

W wywiadzie opublikowanym we wtorek przez portal interia.pl ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel został zapytany m.in. o to, czy spodziewa się, że temat reparacji wojennych wróci podczas tegorocznej kampanii wyborczej w Polsce.

„Nie wiem, ale z naszego punktu widzenia ten temat jest zamknięty” – odparł Nikel.

Poseł Mularczyk, który kieruje parlamentarnym zespołem ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec, powiedział w rozmowie z PAP, że sprawa reparacji jest jak najbardziej otwarta i politycznie, i prawnie.

„Nigdy między Polską a Niemcami nie zawarto żadnej umowy o charakterze międzynarodowym, gdzie Polska i Niemcy byłyby sygnatariuszami porozumienia, które dotyczyłoby regulacji spraw związanych z wojną. Ani traktat poczdamski po zakończeniu wojny, ani traktat 2+4 z 1990 r. nie regulowały kwestii reparacji wojennych między Polską a Niemcami” – zaznaczył polityk.

Arkadiusz Mularczyk podkreślił jednocześnie, że „zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo nie przedawniają się”.

„Argumentacja ze strony Niemiec, że sprawa jest zamknięta politycznie i prawnie, jest po prostu nieprawdziwa. Należy ją odrzucić, ponieważ wszelkie argumenty podnoszone przez stronę niemiecką nie znajdują uzasadnienia w świetle prawa międzynarodowego” – ocenił.

Dopytywany dlaczego strona niemiecka uznaje sprawę reparacji za zamkniętą, Mularczyk powiedział, że: „Niemcy wybierają sobie narody, którym płacą reparacje. Są narody, którym płacą, jak np. Żydom z Izraela czy obywatelom Europy Zachodniej, którzy są narodowości żydowskiej”.

„Trzeba powiedzieć jasno: Polska nie będzie krajem, który w tym zakresie pozwoli być dyskryminowanym czy też gorzej traktowanym” – podkreślił poseł Mularczyk.

Pod koniec września 2017 roku z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którego przewodniczącym został Arkadiusz Mularczyk. Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych – o którą wnioskował Mularczyk – zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził wcześniej opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których – jak mówił – „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”.

PAP/RIRM

drukuj