fot. PAP/Rafał Guz

Wicemin. A. Mularczyk zapewnia o podjęciu przez Polskę kroków ws. uwolnienia A. Poczobuta

Wiceszef MSZ, Arkadiusz Mularczyk, poinformował, że Polska będzie podnosić kwestię uwolnienia Andrzeja Poczobuta na forum międzynarodowym. W ubiegłym tygodniu działacz Związku Polaków na Białorusi został skazany przez reżim Alaksandra Łukaszenki na osiem lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu miał miejsce proces Andrzeja Poczobuta – dziennikarza, działacza Związku Polaków na Białorusi i zwolennika reform demokratycznych. Wyrok ws. Polaka jest oburzający, lecz nie jest zaskoczeniem. Andrzej Poczobut został skazany na osiem lat pozbawienia wolności. Jak zapewnił wiceminister spraw zagranicznych, Arkadiusz Mularczyk, Polska będzie podnosić kwestię uwolnienia dziennikarza na forum międzynarodowym.

Wiceszef MSZ przypomniał na antenie Polskiego Radia 24, że Polska już teraz wywiera wpływ na Białoruś np. poprzez zamknięcie przejścia granicznego w Bobrownikach. Jak dodał, sprawa Andrzeja Poczobuta ma być też podnoszona na forum Rady Europy oraz ONZ.

– Będziemy bardzo intensywnie oddziaływać na polu międzynarodowym. Przygotowałem deklarację dla Rady Europy, która uzyskała poparcie niemal 30 parlamentarzystów z różnych krajów. Będziemy domagać się, żeby sekretarz generalna Rady Europy i Komitet Ministrów Rady Europy w tej sprawie w sposób zdecydowany zwrócili się do strony Białoruskiej. (Będziemy działać – radiomaryja.pl) również poprzez ONZ. Jestem dzisiaj w Genewie, mam spotkanie z ambasadorem Václavem Bálkiem; również będę podnosił kwestię wsparcia dla polskiej mniejszości na Białorusi, ale także zwolnienia czy uwolnienia Andrzeja Poczobuta – mówił Arkadiusz Mularczyk.

Andrzej Poczobut przebywa za kratami od blisko dwóch lat. Białoruski reżim oskarża go o wzniecanie nienawiści i działanie na szkodę państwa poprzez wzywanie do nakładania sankcji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl