fot. twitter.com

A. Merkel: Niemcy ponoszą pełną odpowiedzialność za Holokaust

Niemcy ponoszą pełną odpowiedzialność za Holokaust – oświadczyła kanclerz Angela Merkel. Dodała, że tylko na tej podstawie Niemcy mogą kształtować wspólną przyszłość z Polską, Europą i światem.

Kanclerz Merkel odniosła się do nowelizacji ustawy o IPN w trakcie wywiadu dotyczącego relacji polsko – niemieckich. W przyszłym tygodniu do Niemiec z oficjalną wizytą uda się premier Mateusz Morawiecki.

– Żeby nie mieszać się w sprawy polskiego ustawodawstwa, jako kanclerz Niemiec chcę tylko powiedzieć, że jako Niemcy ponosimy odpowiedzialność za wydarzenia, do których doszło podczas Holokaustu, podczas Szoah, za czasów narodowego socjalizmu – zaznaczyła Angela Merkel.

Niemiecka kanclerz dodała, że pełną odpowiedzialność za obozy koncentracyjne ponoszą Niemcy.

– Ta odpowiedzialność obowiązuje nadal i każdy rząd Niemiec będzie ją na siebie brał. Tylko na takiej podstawie możemy kształtować dobrą i wspólną przyszłość z Polską, ale też z całą Europą i światem – podkreśliła Angela Merkel.

Kanclerz Merkel wiąże z wizytą premiera Morawieckiego nadzieję na otwarcie nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich. Odnosząc się do sporu Warszawy z Komisją Europejską w sprawie praworządności wskazała, że właściwym miejscem do dyskusji na ten temat jest Bruksela.

 – Kraje, które przystąpiły do Unii Europejskiej, zobowiązały się do przestrzegania zasad państwa prawa – zwróciła uwagę Angela Merkel.

Odnosząc się do kryzysu migracyjnego Merkel podkreśliła, że Unia potrzebuje wspólnego, europejskiego systemu azylowego. Z jednej strony obejmowałby on skuteczną ochronę granic wspólnoty oraz walkę z przyczynami migracji. Na takie działania jest pełna zgoda Polski oraz państw Europy Środkowej i Wschodniej. Nie ma jednak zgody na wypracowanie zasad podziału między państwa unijne obciążeń związanych z kryzysem migracyjnym. W tej sprawie muszą być nadal prowadzone rozmowy – wskazała Angela Merkel.

TV Trwam News/RIRM

drukuj