W 2017 r. islamiści zamordowali ponad 10 tys. ludzi w Afryce

W minionym roku islamiści zamordowali w Afryce ponad dziesięć tysięcy osób. Takie dane przedstawił instytut Ministerstwa Obrony USA.

W ubiegłym roku z rąk dżihadystów z takich grup jak Asz-Szabab, Boko Haram czy tzw. Państwo Islamskie zginęło w Afryce 10 300 osób.

– Zaskakujące jest to, że Afryka jest w ogóle traktowana trochę po macoszemu, tzn. bardzo dużo mówi się o terrorystach w Syrii, Iraku. O afrykańskich terrorystach mówi się dużo mniej, a tak naprawdę tamto zagrożenie terrorystyczne jest nawet większe, bo to nie tylko tzw. Państwo Islamskie, ale także Asz-Szabab i działające w Nigerii Boko Haram – mówi politolog dr Marcin Szydzisz.

Najwięcej ofiar ma na swoim koncie somalijska grupa terrorystyczna Asz-Szabab, która spowodowała w 2017 roku śmierć ponad 4,5 tys. osób. Tak wynika  z opublikowanych kilka dni temu szacunków ośrodka Africa Center for Strategic Studies. Jest to instytut badawczy przy Pentagonie.

Za jedną trzecią ofiar śmiertelnych odpowiedzialna jest wywodząca się z północnej Nigerii grupa Boko Haram, która zabiła w ubiegłym roku 3,3 tys. osób. Tak zwane Państwo Islamskie zamordowało prawie 1,7 tys. osób.  Najwięcej ofiar spowodowała działalność ISIS w Egipcie: tam ich liczba wzrosła dwukrotnie – do prawie 1,2 tys. osób. Grupie udało się rozszerzyć swoją działalność z Półwyspu Synaj do centrum kraju. Dziś ruszyła  Operacja „Synaj 2018”.

– Rano siły porządkowe rozpoczęły plan konfrontacji z elementami terrorystycznymi i przestępczymi na północnym i środkowym Synaju, a także  innych obszarach wokół delty Egiptu i pustynnej zachodniej części Nilu – poinformował  rzecznik egipskiej  armii Tamer Al-Rifai.

Na początku stycznia egipskie władze przedłużyły o kolejne trzy miesiące stan wyjątkowy wprowadzony po raz pierwszy po atakach na koptyjskie kościoły w kwietniu 2017 roku. W zamachach na kościoły  w mieście Tanta w Delcie Nilu i w Aleksandrii zginęło łącznie co najmniej 45 ludzi. Ataki w Niedzielę Palmową przeprowadziła organizacja tzw. Państwo Islamskie.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl