fot. flickr.com

7 milionów ludzi cierpi głód wskutek terroru Boko Haram

W Kamerunie, Czadzie, Nigrze i Nigerii około 7,1 mln ludzi głoduje w konsekwencji terroru, jaki szerzy w tym regionie Afryki islamska organizacja terrorystyczna Boko Haram – ogłosiła w piątek w Rzymie Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Komunikat FAO ukazał się w dniu, w którym w Oslo odbywała się konferencja humanitarna w sprawie zmobilizowania funduszów dla tego regionu. Podano na niej, że liczba osób głodujących i zagrożonych głodem na tych terenach wzrosła przeszło dwukrotnie od czerwca ub. roku. Wśród nich jest 515 000 dzieci.

Według danych ONZ, nawiedzony klęską głodu region Afryki będzie potrzebował w tym roku pomocy w wysokości 1,5 mld dolarów. Tymczasem, jak ogłoszono w Oslo, donatorzy zadeklarowali dotąd 672 mln dolarów pomocy.

Stany Zjednoczone zakomunikowały, że poinformują w późniejszym terminie o swoim wkładzie w tę pomoc.

Mieszkańcy rozległych terenów wokół jeziora Czad znajdują się w dramatycznej sytuacji. Terror, jaki szerzą bojownicy Boko Haram, sprawia, że uprawa pól, tradycyjne połowy w jeziorze Czad czy na przykład doprowadzenie bydła do wodopoju za każdym razem wiążą się z niebezpieczeństwem utraty życia z rąk terrorystów.

Bezodpływowe jezioro Czad o powierzchni 1 350 km kw. bywa dla setek tysięcy mieszkańców tych terenów jedynym źródłem wody.

PAP/RIRM

drukuj