A. Macierewicz: SKW wyjaśnia sprawę działania wymierzonego w bezpieczeństwo Polski

Szef MON Antoni Macierewicz poinformował, że w związku z przetargiem na samoloty dla VIP-ów SKW wyjaśnia sprawę „działania, które było wymierzone wprost w bezpieczeństwo państwa”. Jak dodał, sprawa będzie też przedmiotem postępowania prokuratury.

Minister był pytany w TVP Info o doniesienia medialne, jakoby w ramach postępowania na samoloty dla VIP-ów Służba Kontrwywiadu Wojskowego zgłaszała zastrzeżenia do firm, które żądały unieważnienia tego zakupu.

„To jest bardzo poważna sprawa. Wiele wskazuje na to, że mieliśmy do czynienia z działaniem, które było wymierzone wprost w bezpieczeństwo państwa polskiego. Ona jest prowadzona i myślę, że niedługo stanie się przedmiotem postępowania prokuratorskiego” – powiedział Macierewicz.

Dodał, że sejmowa komisja ds. służb specjalnych, a następnie opinia publiczna, zostanie poinformowana „o wszystkich aspektach tej sprawy”.

„Łącznie z tym jak organizowano lobbing, jak niektórzy politycy angażowali się w przedsięwzięcie o naprawdę niesłychanie groźnym dla Polski wymiarze” – powiedział minister.

Dopytywany na rzecz kogo miał być prowadzony lobbing, szef MON odparł: „To jest dobre pytanie. Można by się zastanowić na rzecz jakiego państwa, czyich interesów i jakich konsekwencji dla bezpieczeństwa Polaków”.

„Służba Kontrwywiadu Wojskowego jest właściwym organem do wyjaśnienia tej sprawy i przekazania jej prokuraturze. Liczę na to, że sąd wymierzy stosowne kary” – dodał Macierewicz.

W listopadzie 2016 r. MON podpisało z firmą Gulfstream umowę na dostawę dwóch małych samolotów G550. Natomiast w marcu 2017 r. został zawarty kontrakt na trzy samoloty średniej wielkości Boeing 737 (dwa nowe i jeden używany).

Zgodnie z umową oba samoloty Gulfstream G550 miały trafić do Polski do połowy sierpnia 2017 r. MON podawało jednak, że dostawa nastąpi szybciej – pierwsza maszyna przyleci w czerwcu, a druga w lipcu. Według najnowszych danych pierwszy samolot będzie w Polsce w ostatniej dekadzie czerwca.

Natomiast umowa z Boeingiem przewiduje dostawę używanego samolotu B737-800NG w konfiguracji pasażerskiej do połowy listopada 2017 r. (z czasem zostanie przebudowany). Natomiast dwie nowe maszyny w konfiguracji z salonką do przewozu najważniejszych osób w państwie (oznaczonych jako BBJ2, od Boeing Business Jet) mają być w Polsce do połowy września i połowy listopada 2020 r.

Wszystkie maszyny mają trafić do 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

Kwota kontraktu z Gulfstreamem to nieco ponad 440,5 mln zł netto. Po doliczeniu podatku, który zapłaciła strona polska, to ponad 538 mln zł. Wartość netto umowy z Boeingiem wynosi 523,6 mln dolarów, czyli ok. 2 mld 65 mln zł, a po doliczeniu podatku – ok. 2,5 mld zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl