A. Duda i T. May rozmawiali m.in. o zagrożeniu terroryzmem w Europie

Prezydent RP Andrzej Duda i premier W. Brytanii Theresa May rozmawiali dziś w Brukseli o zagrożeniu terrorystycznym w Europie i wnioskach, jakie można wyciągnąć z zamachu w Manchesterze – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda bierze udział w spotkaniu szefów państw i rządów krajów NATO w Brukseli; w ramach szczytu zaplanowano spotkania bilateralne prezydenta.

Minister Szczerski poinformował, że rozmowę z brytyjską premier prezydent rozpoczął od złożenia kondolencji po ataku terrorystycznym w Manchesterze.

Duda i May według Krzysztofa Szczerskiego rozmawiali „o zagrożeniu terrorystycznym w Europie i wnioskach, jakie można wyciągnąć z sytuacji, jaka miała miejsce w Manchesterze”. Dopytywany o te wnioski, podkreślił, że „będzie to przedmiotem rozmów na szczycie w Brukseli”.

W poniedziałkowym ataku terrorystycznym zginęły co najmniej 22 osoby, a 119 zostało rannych. W środę rano polskie MSZ poinformowało, że wśród zabitych jest co najmniej dwoje Polaków, a jeden obywatel RP pozostaje pod opieką lekarzy.

Krzysztof Szczerski podkreślił, że rozmowa polskiego prezydenta i brytyjskiej premier dotyczyła agendy szczytu, czyli walki z terroryzmem i wzajemnych zobowiązań sojuszniczych.

„Prezydent podziękował Wielkiej Brytanii za uczestnictwo w wysuniętej obecności Sojuszu w naszej części Europy” – powiedział minister.

Dodał, że Andrzej Duda i Theresa May rozmawiali także o przyszłości Wielkiej Brytanii w kontekście Brexitu i konieczności utrzymania obecności brytyjskiej w architekturze bezpieczeństwa Europy.

„Część rozmowy dotyczyła także brytyjskich wyborów. Theresa May przedstawiła stan kampanii i sytuację polityczną w Wielkiej Brytanii” – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Minister Szczerski zaznaczył, że spotkanie nie odbyło się – jak wcześniej zapowiadano – w „zamkniętej formule”, ale „w wąskim gronie”. Dodał, że rozmowa przywódców trwała 15 minut.

Minister poinformował, że prezydent w kuluarach rozmawiał także z liderami innych państw, m.in. z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Dziś w Brukseli Andrzej Duda ma rozmawiać także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Wcześniej spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. [czytaj więcej]

PAP/RIRM

drukuj