A. Duda i E. Macron umówili się na spotkanie na marginesie szczytu NATO

Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent elekt Francji Emmanuel Macron umówili się wstępnie na pierwsze spotkanie na marginesie najbliższego szczytu NATO – powiedział dziś PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Min. Szczerski poinformował również, że w trakcie piątkowej rozmowy telefonicznej, która trwała kilkanaście minut, „ustalono, że prezydent Macron podejmie się roli gospodarza szczytu Trójkąta Weimarskiego w pierwszym dogodnym terminie”.

Jak dodał Krzysztof Szczerski, Emmanuel Macron odniósł się też do kwestii kampanii wyborczej.

„(Macron) Powiedział, że chciałby podjąć dyskusję na tematy dotyczące modelu rynku wewnętrznego i konkurencji na rynku wewnętrznym” – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Według szefa gabinetu prezydenta, Macron powiedział wyraźnie, że „chciałby to zrobić w sposób bardzo konstruktywny i wyważony”.

„W przyszłości będzie dążenie, by unikać zadrażnień, by w sposób konstruktywny rozmawiać o przyszłości Europy, a także kwestiach, które w kampanii ostro wybrzmiały, a teraz mają być dyskutowane w sposób konstruktywny, spokojny, z dobrą wolą” – powiedział Krzysztof Szczerski.

W końcówce kampanii wyborczej Macron w wywiadzie dla dziennika „Voix du Nord” powiedział m.in., że jeśli zostanie prezydentem, opowie się za sankcjami UE wobec Polski, która „naruszyła wszystkie zasady Unii”. Macron udzielił wywiadu po spotkaniu w Amiens ze strajkującymi pracownikami zakładów Whirlpool, które zostaną zamknięte ze względu na przeniesienie produkcji do Łodzi.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj