Prezydent: Najwyższy czas na zmianę złego stanu Marynarki Wojennej

Po 27 latach zaniedbań i niedoinwestowania Marynarka Wojenna nie jest dziś w stanie, którego byśmy oczekiwali. Czas najwyższy, aby to się zmieniło – powiedział dziś prezydent Andrzej Duda w Gdyni podczas obchodów 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP.

Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza miały miejsce na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, przy którym cumuje okręt-muzeum – ORP „Błyskawica”.

W swoim wystąpieniu prezydent podkreślił, że tradycja morska po II RP, po tragedii wojennej, zniszczeniu większości polskiej floty, latach komunizmu, kontynuowana jest w wolnej Rzeczypospolitej.

„I chociaż faktem jest, że polska Marynarka Wojenna nie jest dzisiaj w takim stanie, jak byśmy oczekiwali – nie ze względu na brak oddania i służby żołnierzy, bo tej polskiemu wojsku i polskiej Marynarce Wojennej nigdy nie brakowało – ale przez 27 lat zaniedbania, niedoinwestowania, braku istotnej modernizacji naszej floty. Czas najwyższy, aby to się zmieniło” – zaznaczył szef państwa polskiego.

Zwracając się do marynarzy prezydent powiedział, że wierzy głęboko w to, iż w najbliższych latach proces modernizacji naszej floty zostanie zrealizowany mądrze, z powodzeniem, a przede wszystkim skutecznie.

„Tak, żebyście mogli służyć nie tylko z oddaniem, tak jak to czynicie na co dzień, ale także bezpiecznie, sprawnie i bez żadnych kompleksów wobec swoich kolegów z armii sojuszniczych, z armii Sojuszu Północnoatlantyckiego, z którymi spotykacie się na co dzień w trakcie służby” – dodał Andrzej Duda.

Prezydent RP przypomniał, że niebawem jeden z okrętów Marynarki Wojennej – ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” – obejmie dowództwo nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG2) operującym na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym.

W trakcie uroczystości prezydent wręczył akt mianowania na stopień kontradmirała kmdr. Krzysztofowi Jaworskiemu, dowódcy 3. Flotylli Obrony Wybrzeża, który został wyznaczony na to stanowisko w maju br.

Po uroczystym apelu i defiladzie pododdziałów Marynarki Wojennej prezydent oraz przedstawiciele władz wojskowych i regionalnych złożyli wiązanki kwiatów przy Płycie-pomniku Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.

Na zakończenie uroczystości z pokładu ORP „Błyskawica” oddano salut armatni z 21 strzałów. Tego dnia na wszystkich okrętach stacjonujących w bazach morskich w Gdyni i w Świnoujściu podniesiona została wielka gala banderowa.

28 listopada 1918 roku czyli 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, marszałek Józef Piłsudski wydał specjalny dekret, w którym rozkazał odtworzyć Marynarkę Wojenną.

Dziś polska flota dysponuje czterdziestoma okrętami bojowymi oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami, w tym samolotami patrolowo-rozpoznawczymi, śmigłowcami zwalczania okrętów podwodnych i ratowniczymi operującymi z lotnisk w Gdyni Babich Dołach, Darłowie i Siemirowicach.

Głównymi siłami tej formacji są dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, pięć okrętów podwodnych, trzy okręty rakietowe, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców oraz jednostki ratownicze i zabezpieczenia. Okręty operują z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z portów w Helu i Kołobrzegu.

Każdego roku siły Marynarki Wojennej uczestniczą w kilkudziesięciu ćwiczeniach i operacjach NATO na różnych akwenach morskich.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

 


GALERIA: Święto Marynarki Wojennej RP, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

drukuj