S. Piotrowicz o TK: Łamane są podstawowe zasady Konstytucji

Szeroko pojęta władza sądownicza podejmuje wysiłki zmierzające do ograniczenia kompetencji parlamentu, do złamania zasady podziału władzy – ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz.

Byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego zaapelowali dziś do prezydenta o zawetowanie nowych ustaw o Trybunale. Środowiska prawnicze wezwały do „odmowy uczestnictwa w legitymizacji działań, które mogłyby utrwalić stan permanentnego naruszania Konstytucji na przyszłość”.

Szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Spraw Człowieka poseł Stanisław Piotrowicz podczas konferencji w Sejmie wskazywał, że to nie byli ani obecny prezes TK będą kształtować reguły i postępowanie przed Trybunałem.

Mamy do czynienia z występami politycznymi, ze złamaniem zasady bezstronności, jak i również zasady podziału władz itd. Te wszystkie okoliczności uzmysławiają nam potrzebę wprowadzania przepisów przejściowych. Trzeba zaprowadzić ład konstytucyjny w państwie. Trybunał Konstytucyjny jest władzą niezależną, odrębną, ale reguły postępowania przed Trybunałem będzie określał parlament, bo tak jest w Konstytucji zapisane. To parlament będzie decydował o tym, kto będzie sędzią TK, bo tak jest zapisane w Konstytucji. A dziś to sędziowie Trybunału chcą decydować o tym bezprawnie. Łamane są więc podstawowe zasady Konstytucji – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

W trakcie rozpoczętych dziś obrad Sejmu posłowie będą debatowali nad projektem ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, który zmienia m.in. zasady wyłaniania kandydatów na prezesa TK.

Posłowie rozpatrzą też poprawki Senatu do ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz przeprowadzą I czytanie najnowszego projektu Prawa i Sprawiedliwości wprowadzającego obie te ustawy.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl