fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

A. Dera o spotkaniu prezydenta z Kerrym: Bardzo ważne konsultacje dot. transformacji energetycznej

To były bardzo ważne konsultacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi dotyczące transformacji energetycznej – tak o spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA ds. klimatu Johnem Kerrym mówił w środę prezydencki minister Andrzej Dera.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Johnem Kerrym we wtorek w Warszawie, gdzie specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu rozmawiał także z premierem Mateuszem Morawieckim.

„To są bardzo ważne konsultacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi” – powiedział w środę w Programie 1 Polskiego Radia prezydencki minister Andrzej Dera, pytany o szczegóły spotkania Dudy z Kerrym.

Wskazał, że „w kontekście wojny całkowita transformacja energetyczna, pójście w nowe technologie, które będą chronić klimat”, jest ważna.

„Przecież my nie ukrywamy, że jesteśmy w trakcie rozmów dotyczących energetyki atomowej, bo – jeśli mamy zrobić tę transformację – to musimy zastąpić węgiel stałym źródłem” – mówił.

„Jesteśmy zwolennikami energetyki jądrowej, jesteśmy zwolennikami dywersyfikacji energetycznej, stąd bardzo ważne kontrakty ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącymi sprowadzania gazu skroplonego” – podkreślił Andrzej Dera.

Dodał, że są to „bardzo poważne rozmowy”, a także „bardzo poważne wieloletnie patrzenie na to, co trzeba zrobić” w tej kwestii.

Podkreślił, że będzie następowała zmiana dotycząca energetyki, która skutkować będzie czystszym klimatem, ale – zaznaczył – jest to wieloletni proces.

„I te rozmowy są kluczowe dotyczące, po pierwsze – współpracy polsko-amerykańskiej, jako jednego z fundamentów tej transformacji i bieżących spraw dotyczycących zabezpieczenia energetycznego, żeby nie być zależnym od Rosji” – zauważył.

Podczas wizyty w Warszawie Kerry spotkał się także z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak poinformowała Kancelaria Premiera, głównymi tematami spotkania były kwestie związane z energetyką, odnawialnymi źródłami energii, a także obecną sytuacją geopolityczną.

Na otwartym dla mediów spotkaniu John Kerry mówił, iż Polska „podejmuje realne kroki, by przyczynić się do transformacji energetycznej”.

„Obserwowałem elektryczne autobusy poruszające się po mieście i ta transformacja prowadzi również do powstawania miejsc pracy, ale też do budowania czystszej i lepszej przyszłości” – podkreślił.

Stwierdził, że „wyzwaniem dla nas wszystkich obecnie jest to, że żadne państwo nie jest w stanie rozwiązać problemu samodzielnie”.

„Wszyscy wspólnie będziemy musieli brać udział w tej transformacji, ograniczać emisję, a tymczasem nie robimy takich postępów, jak powinniśmy, więc będziemy o tym rozmawiać” – dodał John Kerry.

John Kerry podkreślił, że choć szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow odbył się przed rosyjską inwazją na Ukrainę, to „kryzys klimatyczny nie zatrzymał się ze względu na inwazję, na wojnę, więc musimy również kontynuować wysiłki na rzecz klimatu w dobrze przemyślany sposób”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl