fot. PAP/Marcin Bielecki

A.Czartoryski: potrzeba nowszych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o działaniach antyterrorystycznych. Nowe prawo ma zwiększyć bezpieczeństwo Polaków poprzez lepszą efektywność polskiego systemu antyterrorystycznego. 

Głównym założeniem ustawy jest sprawniejsze skoordynowanie działań służb. Odpowiedzialny za politykę antyterrorystyczną państwa będzie teraz szef ABW.

Ustawa określa ponadto m.in. zasady wprowadzania stopni alarmu terrorystycznego. Reguluje także kwestie użycia tzw. strzału snajperskiego oraz możliwości zestrzelenia drona w razie zagrażania.

Poseł Arkadiusz Czartoryski, szef sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, podkreśla, że wyzwania XXI wieku wymagają coraz nowszych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa.

– Stanęliśmy w sytuacji, gdy mamy Światowe Dni Młodzieży, kiedy mamy szczyt NATO, potężną emigrację, wśród  której kryją się terroryści z krajów Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Prace nad tą ustawą przebiegały w ten sposób, że zaprosiliśmy wszystkie organizacje pozarządowe, wszystkie inne organizacje, fundacje, stowarzyszenia, które chciały wnieść swoje uwagi do ustawy. Ustawa została uchwalona w takim trybie transparentnym. Obywatele chcą, żeby instytucje państwa polskiego na które przecież płacą tak wysokie podatki, działały sprawnie. Teraz możemy ze spokojem wymagać od tych instytucji, żeby wykonywały swoje działania, żeby tu, w Polsce, tak jak do tej pory, nic złego się nie stało – mówi poseł Arkadiusz Czartoryski.      

Ustawa ma wejść w życie po 7 dniach od ogłoszenia. Z kolei po 30 dniach od ogłoszenia wejdzie w życie przepis dotyczący obowiązku podawania danych osobowych przy zakupie przedpłacowych kart telefonii komórkowej.

RIRM

drukuj