Świętujemy Dzień Ojca

Dziś obchodzimy Dzień Ojca. Dzień ten jako pierwsi świętowali Amerykanie 19 czerwca 1910 r. Święto zapoczątkowano po sukcesie Dnia Matki i jest ono jego naturalnym dopełnieniem.

Dzień Ojca to piękne i zarazem ważne święto. Ma ono istotny wpływ na budowanie więzi w rodzinie i społeczeństwie – zwraca uwagę prof. dr hab. Urszula Dudziak z Instytutu Nauk o Rodzinie KUL.

Przypomina, że to ojcowie uczą dzieci odwagi, dają pewność w życiu i tłumaczą zawiłości świata. W oparciu o tatę na ziemi i jego relację z dziećmi, w sercu i umyśle dziecka buduje się obraz Boga Ojca – podkreśla prof. Urszula Dudziak.

– Jakże nie dziękować ojcom tu, na ziemi, za to, że podejmują się tak trudnego zadania, że służą całym sobą nie tylko w aspekcie fizycznego poczęcia dziecka, nie tylko w aspekcie materialnego utrzymania dziecka, ale także w aspekcie wychowawczym, budowania jego wnętrza, budowania jego psychiki, intelektu, ducha. To przecież ojciec jest przede wszystkim odpowiedzialny za rozwój młodego człowieka, a rola matki jest ten rozwój ocieplać miłością. To ma iść razem, właśnie rozwój i miłość – mówi prof. Urszula Dudziak.

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca od 1965 r.

W różnych krajach świata Dzień ten odbywa się w różnych terminach,  m.in. w Wielkiej Brytanii i Holandii przyjęto porę identyczną jak w USA – trzecią niedzielę czerwca. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii Dzień Ojca obchodzony jest 19. Marca, w Uroczystość św. Józefa.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl