A. Andruszkiewicz: PO nie rozumie, na czym powinna polegać opozycja

Bycie w opozycji nie polega na tym, aby robić ciągłe zadymy i „pajacować”, polega natomiast na tym, aby merytorycznie krytykować rząd, proponować lepsze rozwiązania i przede wszystkim prowadzić konstruktywne rozmowy – podkreślił Adam Andruszkiewicz. W rozmowie z portalem Radia Maryja zaznaczył, że dialogu politycznego opozycja totalna powinna uczyć się od klubu Kukiz’15.

Politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej nie mają programu naprawy państwa, a jedyne, co mają do zaoferowania, to niechęć do Prawa i Sprawiedliwości – powiedział Adam Andruszkiewicz.

– Opozycja totalna […] twierdzi, że łączy ją niechęć do PiS-u. Oni chcą po prostu być „antyPiS-em”. To jest ich idea, a nie program naprawy państwa polskiego. To jest cała oferta, którą mają do zaproponowania. To oferta zdecydowanie niepoważna, niekonstruktywna, ale także duże zagrożenie dla przyszłości naszego państwa. Jeżeli ktoś buduje tożsamość polityczną tylko i wyłącznie na wrogości wobec obecnego rządu, to jest to niebezpieczeństwo na przyszłość. Lepiej byłoby, aby takie partie nigdy nie objęły w Polsce władzy – ocenił Adam Andruszkiewicz.

Poseł Kukiz’15 podkreślił, że jego formacja cieszy się dobrą opinią w polskim społeczeństwie ze względu na to, że skupia się na krytyce merytorycznej, a nie na „uprawianiu teatrzyków”.

– My jesteśmy chwaleni za postawę w naszym parlamencie, za to, jak prowadzimy dialog polityczny. Polakom to się podoba, ponieważ Polacy oczekują od nas spokoju, przede wszystkim merytoryki. Wiedzą, że jako politycy dużo zarabiamy, dlatego mamy ciężko pracować i realizować interesy Polaków, a nie uprawiać „tanie teatrzyki” oparte na emocjach – akcentował Adam Andruszkiewicz.

Polityk zwrócił uwagę na pozytywną rolę Radia Maryja, TV Trwam i „Naszego Dziennika” w budowaniu świadomości Polaków.

– W Polsce toczy się wojna informacyjna. Tutaj widzę pozytywny wkład w budowaniu świadomości społeczeństwa m.in. w Radiu Maryja, w TV Trwam, w „Naszym Dzienniku”, ponieważ te media powodują, że mamy do czynienia z podmiotowym myśleniem wśród wielu Polaków – zaznaczył poseł Kukiz’15.

Debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło pokazała, że celem Grzegorza Schetyny w chwili obecnej jest zmarginalizowanie Ryszarda Petru i jego partii, czyli Nowoczesnej – podkreślił Adam Andruszkiewicz.

– Grzegorz Schetyna ewidentnie rozgrywa Ryszarda Petru. Mamy dzisiaj informację o tym, że posłowie Nowoczesnej przechodzą do Platformy Obywatelskiej. Również mam takie informacje kuluarowe, że kolejni posłowie są już „w drodze”, by zasilić Platformę. […] Widać ewidentnie, że Grzegorz Schetyna idzie na wchłonięcie Nowoczesnej, że to jest jego cel polityczny – wskazywał polityk.

Działalność PO i Nowoczesnej jako tzw. opozycji totalnej jest szkodliwa dla polskiej racji stanu – ocenił poseł Kukiz’15.

– PiS obecnie sprawuje w Polsce władzę, wygrał ją na podstawie demokratycznych wyborów i mówienie o tym, że trzeba być opozycją totalną […] szkodzi polskiej racji stanu bardzo mocno. Często obserwuję to chociażby w polityce międzynarodowej, kiedy nasze państwo jest  krytykowane przez polskich parlamentarzystów. Mam tu chociażby w pamięci słynne już spotkanie w ambasadzie Niemiec z panią kanclerz Merkel, gdzie zachodzi duże podejrzenie, że nasi politycy, którzy mienią się polskimi parlamentarzystami, krytykowali własną Ojczyznę – wyjaśnił Adam Andruszkiewicz.

* * *

Z Adamem Andruszkiewiczem, posłem Kukiz’15, rozmawiał Szymon Kozupa.

RIRM

drukuj