Obserwatorzy OBWE i RE: referendum w Turcji nie spełniało standardów

Procedury zastosowane w kampanii i podczas niedzielnego referendum w Turcji ws. zmiany systemu rządów nie spełniały międzynarodowych standardów – oceniła misja obserwatorów z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Rady Europy.

Kampania referendalna przebiegała w nierównych warunkach – wskazała wspólna misja obserwacyjna OBWE i RE.

„Referendum odbyło się na nierównych zasadach, dwa obozy kampanii nie korzystały z takich samych możliwości” – oświadczył szef misji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Cezar Florin Preda, wskazując na dominację kampanii na „tak” w przestrzeni publicznej i mediach.

„Późne zmiany w procedurze liczenia (głosów) usunęły ważne zabezpieczenie przed oszustwami” – dodał, odnosząc się do decyzji tureckiej komisji wyborczej o zaakceptowaniu nieostemplowanych kart do głosowania.

„Ogólnie rzecz biorąc referendum nie spełniło standardów Rady Europy” – zauważył Preda, wskazując, że „ramy prawne są niewystarczające”, jeśli chodzi o uzyskanie „procesu prawdziwie demokratycznego”.

Turcja należy do Rady Europy od 1949 roku.

Przedstawiciel ZPRE zwrócił również uwagę, że referendum zostało zorganizowane w momencie, gdy w Turcji obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony po nieudanej próbie puczu z 15 lipca zeszłego roku.

Wtórowała mu Tana de Zuleta z OBWE, według której decyzja tureckiej komisji wyborczej o uznaniu za ważne głosów, które nie miały oficjalnych stempli, osłabiła istotne zabezpieczenia przed oszustwami wyborczymi – informuje agencja AFP.

Jak podaje Associated Press, grupa monitorująca opisała szereg nieprawidłowości w referendum, w tym wypaczoną kampanię na „tak”, zastraszanie kampanii na „nie”, a także fakt, że pytanie referendalne nie było umieszczone na karcie do głosowania.

De Zuleta podkreśliła, że procedury nie były w pełni zgodne z normami, na których przestrzeganie Turcja się zgodziła.

W niedzielnym referendum konstytucyjnym w Turcji 51,4 procentami głosów zwyciężyli zwolennicy prezydenckiego system rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny; było ich o 1,25 mln więcej niż głosujących przeciwko wprowadzaniu zmian – podała Najwyższa Komisja Wyborcza. Ostateczne wyniki referendum w Turcji mają być znane w ciągu 10-11 dni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl