97. rocznica powstania Policji

W Krakowie odbyły się we wtorek regionalne uroczystości związane z 97. rocznicą powstania Policji. Przed oficjalnymi obchodami w intencji policjantów sprawowana była Msza Święta.

Dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu wypełnił się funkcjonariuszami w mundurach galowych. W trakcie uroczystości policjanci otrzymali odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie.

Uroczystość była też okazją do podziękowań za służbę małopolskich policjantów podczas Światowych Dni Młodzieży. Wyrazy najwyższego uznania złożył funkcjonariuszom wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

– To jest sukces wasz, sukces służb mundurowych. To jest sukces polskiego państwa – podkreślił Jarosław Zieliński.

Policjantom podziękował także wojewoda małopolski Józef Pilch.

– Wy spisaliście się znakomicie. Daliście z siebie wszystko – powiedział Józef Pilch.

Swoim podwładnym dziękował również Komendant Główny Policji nadinspektor Jarosław Szymczyk.

– Chyle przed wami czoła, za tę służbę, za to zaangażowanie, za ten trud, za tę mądrość i odpowiedzialność – zaznaczył Komendant Główny Policji.

Dla policjantów najważniejsza jest jednak wdzięczność zwykłych obywateli i pielgrzymów okazywana podczas Światowych Dni Młodzieży i nie tylko.

– Myślę, że mamy powody do dumy, bo takiej ilości podziękowań nigdy nie otrzymywaliśmy od zwykłych ludzi, którzy przychodzą, dziękują, wysyłają maile, listy, a nawet przynoszą upieczone przez siebie ciasto – podkreśliła mł. insp. Magdalena Balawajder, Naczelnik Wydziału Prezydialnego Komendy Wojewódzkiej w Krakowie.

Policjanci w trakcie ŚDM ściśle współpracowali z służbami innych państw oraz reagowali na wszelkie informacje o zagrożeniu.

– Służby kryminale pracowały 24 h na dobę tutaj w Krakowie – stwierdził Komendant Główny Policji.

W nocy, przed główną Mszą Świętą w Brzegach, zatrzymano i wydalono z Polski obywatela Austrii, który był związany ze skrajnymi islamistami. Wcześniej, w Łodzi, zatrzymano obywatela Iraku, który zachowywał się podejrzanie. Znaleziono przy nim śladowe ilości materiałów wybuchowych. Komendant Główny Policji przyznaje, że było jeszcze kilka sytuacji, które budziły obawy, i które wymagały interwencji służb. Nie zdradza jednak szczegółów.

– Kiedy trzeba było skorzystaliśmy z możliwości nowej ustawy antyterrorystycznej, która mówi, że w wypadku, kiedy powstają obawy, że osoba może mieć zamiary terrorystyczne, może zostać wydalona z naszego kraju i tak się też stało – powiedział Jarosław Szymczyk.

Doświadczenia z Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO MSWiA chce wykorzystać w przyszłości. Resort chce, by policja była bliżej społeczeństwa.

– Tylko w taki sposób, kiedy policja jest blisko ludzi, możemy osiągać  właściwe rezultaty w zakresie bezpieczeństwa – podkreślił Jarosław Zieliński.

W związku z tym trwają prace m.in. nad wdrożeniem krajowej mapy zagrożeń oraz programem „dzielnicowy bliżej nas”. W całej Polsce ma się pojawić także więcej patroli.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl