Wiceszef MSWiA: W kraju wybudowane zostaną 43 nowe posterunki policji

Do 2020 r., w ramach rządowego programu modernizacji policji, powstaną w kraju 43 nowe posterunki – poinformował w poniedziałek w Białymstoku wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Sześć z nich ma powstać w Podlaskiem.

W ramach programu modernizacji służb mundurowych podlegających Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji na lata 2017-2020 przeznaczono ministerialne środki w wysokości ponad 9,2 mld zł – powiedział wiceminister Zieliński.

Dodał, że z tej kwoty na modernizację policji przeznaczono w sumie ok. 6 mld zł, z czego 100 mln zł zarezerwowano na budowę posterunków policji w kraju.

Dotąd – jak mówił Jarosław Zieliński – ministerstwo otrzymało 124 zgłoszenia od wojewódzkich komendantów policji o chęci odtworzenia lub utworzenia posterunków policji w istniejących budynkach wymagających remontu lub budowy nowych. 43 z nich dotyczą budowy nowych obiektów i otrzymają one finansowanie z programu – dodał minister. Mówił, że ich liczba może się zwiększyć, gdy wpłyną nowe zgłoszenia.

W Podlaskiem w ramach tego programu ma zostać wybudowanych sześć posterunków w gminach: Supraśl, Sztabin, Grodzisk, Raczki, Sokoły i Szypliszki.

Jak poinformował Jarosław Zieliński, w ministerstwie przyjęto, że jeden posterunek może kosztować średnio ok. 1 mln zł.

„Zakładaliśmy, że może być ok. 100 posterunków za tę kwotę 100 mln zł” – mówił wiceszef MSWiA.

Dodał, że jeśli nie zostaną zgłoszone kolejne posterunki do budowy, to pozostałe pieniądze w programie zostaną przeznaczone na remonty już istniejących budynków.

W ocenie wiceministra, mieszkańcy poszczególnych miast, miasteczek, małych gmin potrzebują tych posterunków.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że odtwarzanie posterunków policji było jednym z postulatów obecnego rządu; był to też jeden z pomysłów, które padały podczas spotkań policji z mieszkańcami w 2016 roku. Z przedstawionych przez wiceministra danych wynika, że w latach 2008-2015, z 817 istniejących posterunków zamknięto 418. Poinformował, że w ciągu 1,5 roku udało się reaktywować 72 posterunki, w tym osiem w województwie podlaskim w gminach: Czyżew, Bakałarzewo, Czarna Białostocka, Knyszyn, Szumowo, Piątnica, Szepietowo i Michałowo.

PAP/RIRM

drukuj