fot. PAP/Radek Pietruszka

M. Błaszczak: Policja w Warszawie przygotowana na 11 listopada

Warszawska policja jest przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa 11 listopada – poinformował wczoraj  minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA wraz z komendantem głównym Policji Jarosławem Szymczykiem wzięli udział w odprawie poświęconej przygotowaniom służb do zabezpieczenia obchodów Święta Niepodległości.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że rocznica odzyskania niepodległości jest radosnym świętem i nie wolno dopuścić do sytuacji, które miały miejsce w poprzednich latach.

Dodał, że ci, którzy będą dopuszczać się łamania prawa, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

– Dziś też atmosfera nie jest najlepsza. Chociażby we wczorajszym wydaniu „Gazety Wyborczej” grupa ludzi, która zarejestrowała na trasie Marszu Niepodległości swoje manifestacje, przyznaje, że zrobiła to, żeby sprowokować. Chciałbym podkreślić, że bardzo cieszę się z tego, iż tak wiele manifestacji odbędzie się w Warszawie 11 listopada. Dla mnie jest to dowód tego, że ci, którzy mówią o ograniczeniach demokracji, po prostu nie mają racji. Jednocześnie chciałbym też podkreślić, że demonstracje muszą odbywać się godnie, w zgodzie z obowiązującym w Polsce prawem. Wszyscy ci, którzy łamią prawo – wobec nich zostaną wyciągnięte konsekwencje – powiedział Mariusz Błaszczak.     

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk poinformował, że 11 listopada bezpieczeństwa w Warszawie będzie pilnować ok. 7 tys. policjantów.

Tego dnia ulicami Warszawy przejdą trzy duże marsze. Środowiska narodowe organizują Marsz Niepodległości, tzw. KOD – marsz „KOD Niepodległości”, a organizacje lewicowe i anarchistyczne – marsz antyfaszystowski.

RIRM

drukuj