PK: Będzie śledztwo ws. przechowywania szczepionek

Będzie śledztwo ws. narażenia pacjentów na utratę życia lub uszczerbek na zdrowiu w związku z informacjami o szczepionkach przechowywanych w niewłaściwych warunkach – podała Prokuratura Krajowa. Postępowanie będzie zainicjowane na pilne polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro.

Sprawę wadliwych szczepionek nagłośnił dziś „Dziennik Gazeta Prawna”. Według gazety, preparaty trzymane w zbyt wysokich temperaturach otrzymało 300 osób na terenie całego kraju, w tym noworodki. Dokładną ich liczbę wkrótce poda GIS.

Chodzi o szczepionki m.in. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, tężcowi czy ospie wietrznej. Prasa podała, że istnieją dowody, że lekarze szczepili wiedząc, że wykorzystują preparat, który powinien zostać zutylizowany.

Według Ministerstwa Zdrowia, przechowywanie szczepionek w niewłaściwych warunkach to skutek czasowego braku prądu związanego z huraganem. Resort wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zapewnili, że mimo to preparaty były bezpieczne.

Te preparaty powinny zostać wycofane, ponieważ były nieskuteczne – tłumaczy Andrzej Zapaśnik, kierownik przychodni BaltiMed w Gdańsku.

To jest białko, które może być nieaktywne, natomiast nie pojawiają się w tych szczepionkach substancje szkodliwe, które w jakikolwiek sposób mogłyby dziecku zaszkodzić. Chodzi raczej o pewność, że ta szczepionka nadal jest aktywna, czyli ma te odpowiednie antygeny, na które organizm dziecka może wytworzyć przeciwciała. Zatem nie jest kwestią, czy ona jest szkodliwa, ale czy jest ona nadal skuteczna – wskazuje Andrzej Zapaśnik.

Aby szczepionka pozostała aktywna, musi być przechowywana w warunkach od 2 do 8 st.C. Po przerwach w dostawach prądu w woj. lubuskim GIS podjął kontrolę, w wyniku której zapadło 80 decyzji o wstrzymaniu szczepionek w obrocie, kolejne 100 jest w toku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl