fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] W. Kraska: Mamy już zakontraktowanych 85 mln dawek szczepionki

Kwestia zdrowia powinna być wyłączona z walki politycznej, tutaj wszyscy powinniśmy grać do jednej bramki – powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, podczas środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Borys Budka, lider Platformy Obywatelskiej, domaga się powołania komisji śledczej w celu skontrolowania decyzji dotyczących zakupu szczepionek przeciwko COVID-19.

– Od początku pandemii opozycja „gra nieczysto”. Niestety, zamiast pomagać w walce z pandemią, cały czas przeszkadza – ocenił gość Radia Maryja.

Jednym z zarzutów stawianych rządowi przez opozycję jest decyzja dotycząca rezygnacji z części dostaw preparatu.

– Zrezygnowaliśmy z części dostaw szczepionki, ponieważ było to zakontraktowane dopiero na koniec bieżącego roku. Chcemy, żeby do tego czasu wszyscy Polacy byli już zaszczepieni, dlatego nie interesowała nas tak późna dostawa preparatu. Szczególnie że mamy już zakontraktowanych 85 mln dawek szczepionki (…). Postawa opozycji jest taka, że czego byśmy nie zrobili, to i tak zawsze jest to krytykowane – powiedział polityk.

Waldemar Kraska poinformował o licznych spotkaniach rządu z opozycją w sprawie pandemii. Pomimo to Koalicja Obywatelska zarzuca władzy podejmowanie niewłaściwych decyzji w walce z COVID-19.

– Rozmowy z opozycją toczą się od początku pandemii. To nie jest tak, że my się nie spotykamy i nie wsłuchujemy w ich głosy. Naprawdę było dużo tych spotkań, ale nie zawsze pojawiają się konstruktywne pomysły. Jednak trzeba się spotykać z opozycją i słuchać rad. Nikt nie ma patentu na mądrość, więc warto posłuchać dobrych rad. Najczęściej jest to jednak populizm, który nie wnosi nic nowego. Jest to granie pandemią, zdrowiem i życiem Polaków, żeby ugrać sobie interes polityczny – ocenił wiceminister zdrowia.

Gość audycji „Aktualności dnia” podkreślił, że nie ma zgody na takie działania opozycji. „Kwestia zdrowia powinna być wyłączona z walki politycznej, tutaj wszyscy powinniśmy grać do jednej bramki” – wskazał.

Obecnie w Polsce trwają szczepienia medyków oraz seniorów powyżej 70. roku życia. Jednak kolejka chętnych osób do szczepień jest znacznie dłuższa. Dzisiaj pojawiła się informacja, że w jednej z przychodni doszło do kradzieży preparatu.

– W jednej z poradni została wybita szyba i zostało skradzionych kilka fiolek szczepionki. Podejrzewam, że będzie to skutkowało tym, że na forach internetowych pojawią się ogłoszenia, że można kupić szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Pomijam już fakt, że jest to kradzież, ale z czysto medycznego punktu widzenia nie powinniśmy z tego korzystać. Nie mamy żadnej pewności, czy jest to ta szczepionka i czy była przechowywana w odpowiednich warunkach – zaznaczył Waldemar Kraska.

W sytuacji pojawienia się preparatu oraz nowych terminów szczepień zainteresowane osoby będą mogły się zgłaszać, dzwoniąc na Infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numer 989, lub wysyłając SMS o treści: „szczepimy się”.

Cała rozmowa z Waldemarem Kraską dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj