fot. https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/przychodnia-lekarska-czeka-abstrakcyjne-opieki_1043950.htm#page=1&query=szpital&position=17

900 chorych onkologicznie dzieci z Ukrainy przyjechało do Polski, by kontynuować leczenie

Od początku wojny do Polski z Ukrainy przyjechało 900 chorych onkologicznie dzieci. Część z nich kontynuuje leczenie w Polsce, a część została skierowana do ośrodków na całym świecie. W środę późnym wieczorem do Polski przybyło kolejnych 17 pacjentów z Ukrainy.

Prof. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, powiedziała, że inicjatorem akcji jest organizacja St. Jude Global, która jeszcze przed wybuchem wojny zajmowała się zwiększeniem dostępności do leczenia onkologicznego w krajach Europy Wschodniej.

„W momencie wybuchu wojny na Ukrainie dostałam telefon od osób koordynujących program z St. Jude Global z pytaniem, co można zrobić, żeby pomóc dzieciom chorym na choroby nowotworowe na Ukrainie. W ciągu kilku dni prof. Wojciech Młynarski z ramienia Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej zgodził się koordynować całą akcję ze strony Polski. Właściwie w ciągu tygodnia z pomocą St. Jude Global Alliance została zorganizowana profesjonalna pomoc w przetransportowaniu dzieci z Ukrainy do Polski i rozlokowywania tych dzieci nie tylko w Polsce, ale i w wielu ośrodkach za granicą” – zaznaczyła.

Jak wyjaśniła prof. Anna Raciborska, do tej pory z pomocy skorzystało niemal ukraińskich 900 dzieci chorych na nowotwory oraz choroby krwi.

„Pacjenci, którzy przekroczą polską granicę, trafiają do Kliniki Unicorn Marian Wilemski w Bocheńcu, niedaleko Kielc. Jest to ośrodek wczasowy przerobiony na miejsce, gdzie dzieci wraz z opiekunami mogą się zatrzymać, odpocząć, zjeść coś. Jest tu też całodobowa opieka medyczna – są lekarze, pielęgniarki. Pacjenci mają też możliwość odbycia konsultacji w ośrodku onkologicznym w Kielcach” – powiedziała.

Dodała, że w ośrodku odbywa się też triage, a następnie pacjenci są przekazywani dalej do dostępnych klinik.

„Z kliniki Unicorn pacjenci trafiają do innych ośrodków nie tylko w Polsce i Europie, ale na całym świecie m.in. w USA, Kanadzie, Ameryce Południowej czy Izraelu. W Polsce leczy się obecnie ok. 200 pacjentów, ok. 130 leczy się w Niemczech. Każdy polski ośrodek onkologii dziecięcej ma w tej chwili pod opieką dzieci z Ukrainy” – podkreśliła.

Prof. Anna Raciborska zastrzegła, że ze względu na sytuację na Ukrainie pacjenci ci nie mieliby szans na kontynuację leczenia, co dla wielu oznaczałoby śmierć.

„Wiele szpitali zostało zniszczonych. Chore onkologicznie dzieci pochodzą z różnych części Ukrainy – m.in. z Doniecka, Mariupola i Kijowa – są zbierane we Lwowie, tam są triażowane przez lekarzy, a następnie organizowany jest transport do Polski” – poinformowała kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Dodała, że transport odbywa się specjalnie do tego przygotowanym medycznym pociągiem oraz autobusami.

„W specjalnym wagonie są łóżka, personel medyczny i zabezpieczenia umożliwiające szybką reakcję, w razie gdyby cokolwiek niepokojącego działo się z pacjentem” – zaznaczyła profesor.

Wyjaśniła, że pacjenci w ciężkim stanie, którzy muszą szybko trafić do szpitali, są transportowani karetkami lub śmigłowcami.

Prof. Anna Raciborska wyjaśniła, że dzieci są ewakuowane razem ze swoimi rodzinami.

„W 95 proc. dzieci przyjeżdżają z matkami i rodzeństwem, jednak zdarzają się też ojcowie” – powiedziała.

„Pacjenci są w różnym stanie, czyli od takich, którzy czują się całkiem dobrze, po takich, którzy od granicy muszą być przekazywani bezpośrednio do szpitali np. transportem lotniczym. Do tej pory transporty odbywały się dwa razy w tygodniu, obecnie odbywają się raz w tygodniu” – poinformowała lekarka.

Dr Asya Agulnik, pediatra z St. Jude Children’s Research Hospital, poinformowała, że w środę do Polski przybył transport 17 pacjentów onkologicznych wraz z rodzinami. Wyjaśniła, że dzieci przyjechały do kliniki Unicorn autobusem. Kilkoro z nich, wymagających natychmiastowej specjalistycznej opieki, zostało przetransportowanych karetkami do szpitali. Pacjenci w lepszym stanie zdrowia zostali zbadani, a o tym, gdzie ostatecznie zostaną skierowani, zadecydują specjaliści.

Organizatorami akcji są St. Jude Global, Fundacja Herosi oraz Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl