fot. wikipedia

76. rocznica „Sonderaktion Krakau”

Dziś obchodzimy 76. rocznicę „Sonderaktion Krakau” – aresztowań profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych krakowskich uczelni przez nazistowskich Niemców.  Pamięć ofiar uczczą dziś władze i studenci UJ.

Historyk prof. Wojciech Polak podkreślił, że „Sonderaktion Krakau” był brutalnym atakiem Niemców, dążących do wyniszczenie inteligencji polskiej.

– Niemcy postanowili pokazać swoje prawdziwe oblicze. W prawdzie po oświadczeniu Sturmbannführer  niektórzy profesorowie próbowali dyskutować – prof. Stanisław Estreicher, prof. Tadeusz Lehr-Spławiński – ale uciszono ich groźbą natychmiastowego aresztowania. Aresztowano 183 osoby, które wywieziono najpierw do więzień we Wrocławiu, w Berlinie, potem trafili oni do Sachsenhausen, gdzie w strasznych warunkach ich przetrzymywano i znęcano się nad nimi, w wyniku czego trzynastu z tych profesorów zmarło – przypomina prof. Wojciech Polak.

Akademicki Dzień Pamięci na Uniwersytecie Jagiellońskim obchodzony jest od 16 lat. Dziś o godzinie 9.00 władze uczelni wraz ze studentami złożyły kwiaty na grobach zmarłych profesorów. W Collegium Novum zaplanowano m.in. uroczysty Apel Pamięci.

Wieczorem w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie sprawowana będzie Msza Św., w intencji wszystkich zmarłych profesorów, pracowników i studentów uczelni krakowskich. Po Eucharystii odbędzie się koncert.

RIRM

drukuj