67. rocznica poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi

Dziś 67. rocznica aktu poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi przez Sługę Bożego ks. kard. Augusta Hlonda. Pamięć Prymasa Polski uczczą wierni na Jasnej Górze.

Mszy św. o godz. 11:00 będzie przewodniczył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Z jego inicjatywy podczas uroczystości nastąpi również akt oddania Niepokalanemu Sercu Maryi. O godz. 15:00 w redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela odbędzie się sympozjum: „Zwycięstwo, gdy przyjdzie, przyjdzie przez Niepokalana. Spełnione proroctwo”. Prelegentami będą: ks. prof. Stanisław Wilk SDB, ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, o. Jerzy Tomziński OSPPE.

Zawierzenie Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi będzie miało odniesienie do roku 1946, kiedy ówczesny Prymas Polski ks. kard. August Hlond w duchu orędzia fatimskiego, na Jasnej Górze, dokonał Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi – zaznaczył metropolita częstochowski.

– Wiemy, że geneza Aktu Oddania Niepokalanemu Sercu Maryja ma swój początek, czy fundament, w objawieniu fatimskim dzieciom Fatimy w 1917 roku. Wtedy – jak pamiętamy – trwała I wojna światowa, jak również rewolucja bolszewicka. Z kolei w czasie II wojny światowej ofiarowanie się Niepokalanemu Sercu Maryi powtórzył Papież Pius XII. Było to wołanie, a właściwie krzyk, o pokój na świecie.  Ten akt, który miał miejsce w 42 roku miał swoją polską stację 8 września 1946 roku pod przewodnictwem ks. kard. Augusta Hlonda – powiedział ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Ten akt był poprzedzony ofiarowaniem się Bogu przez tajemnicę Maryi w parafiach jak i w diecezjach. To po nim również miały miejsce śluby jasnogórskie w 1956 r., a później milenium chrztu – przypomina ks. abp Wacław Depo. Te akty są nadal aktualne – zaznaczył. Niedzielny akt będzie również nawiązywał do zawierzenia świata i Kościoła przez JPII w 1982 r.  w Fatimie – dodał ks. abp Wacław Depo.

Trzeba to postrzegać opatrznościowo w kategoriach kolejnego aktu oddania, który odbędzie się 12 i 13 października. Wtedy Ojciec św. w Rzymie znowu zawierzy świat i Kościół Niepokalanemu Sercu Maryi, w ramach przeżywanego przez nas Roku Wiary – powiedział ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

 

RIRM

67. rocznica poświęcenia Narodu Polskiego

drukuj