5,5 mld zysku z przymkniętej luki podatkowej

Luka podatkowa w Polsce została przymknięta na ok. 5,5 mld zł.  Z przedstawionego przez Ministerstwo Finansów raportu wynika, że największa część z tej kwoty pochodzi z podatku VAT.

Wpływy z tego tytułu do budżetu w pierwszym kwartale bieżącego roku były
o 40 proc. wyższe niż w roku ubiegłym.

Resort podkreślił, że na pozytywne zmiany wpłynęło m.in. wejście w życie Jednolitego Pliku Kontrolnego, który umożliwia organom skarbowym szybszą identyfikację VAT-owskich oszustw. O sprawie napisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Poseł Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych zauważa, że odnotowany progres uszczelniania systemu podatkowego jest sensacyjny.

– Sytuacja idzie w bardzo dobrym kierunku. Wyniki finansowe są sensacyjnie pozytywne, lepsze niż spodziewało się wielu optymistów. To będzie oznaczało, że da się pokryć bezproblemowo wydatki społeczne jak np.:  Rodzina 500 plus, Mieszkanie plus, czy leki dla osób powyżej 85. roku życia. To wszystko pokazuje, że ten kierunek zmian jest dobry – podkreślił Janusz Szewczak.

Pozytywne efekty zmian w prawie widać również w akcyzie. Resort finansów wyliczył, że do budżetu państwa wpłynęło z tego tytułu dodatkowo około jednego miliarda złotych.

Eksperci zwracają uwagę, że korzyści odnotowuje nie tylko kasa państwa, ale również przedsiębiorstwa produkujące towary akcyzowe.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl