Ministerstwo Finansów wprowadza ułatwienia dla podatników

Ministerstwo Finansów wprowadza rewolucyjne zmiany w składaniu zeznań podatkowych. PIT za podatnika będzie mogła wypełnić skarbówka. Wystarczy zgłosić taką wolę urzędowi skarbowemu. Najszybciej będzie to można zrobić przez internet.

– Wchodzimy w nowy etap relacji urzędów skarbowych, całego fiskusa z podatnikiem. Do tej pory było tak, że podatnik wypełniał zeznanie, a urzędnik je sprawdzał. Teraz chcemy zrobić żeby było zupełnie odwrotnie – zaznaczał Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

To urząd wypełni zeznanie podatkowe osoby indywidualnej, a podatnik tylko je sprawdzi czy wszystko jest w porządku.

– Wygoda, mniej formalności, uproszczona forma i większa przyjazność urzędu. Takie cele nam przyświecają przy tej zmianie – dodaje szef resortu rozwoju i finansów.

Każdy kto będzie zainteresowany taką formą rozliczenia podatku będzie mógł to zrobić przez internet nie wychodząc z domu. Wystarczy do tego podpis elektroniczny lub kwoty z ubiegłorocznego zeznania podatkowego, a także profil zaufany. Jego założenie dzięki współpracy z sektorem bankowym jest jeszcze łatwiejsze.

– Ten profili zaufany jest teraz znacznie łatwiej dostępny niż wcześniej. Również za pomocą serwisów banków można założyć profil zaufany nie wychodząc z domu i nie odbywając wędrówki do wyznaczonego urzędu, który takie profile zakłada. Obecnie trzy banki oferują profil zaufany i to jest 35% pokrycia wszystkich użytkowników serwisów bankowych – podkreśla Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

Trzy kolejne banki są w fazie testowej. Rząd chce aby jak najwięcej Polaków miało profil zaufany. Ma on być podstawowym narzędziem w nowoczesnej e-administracji.

– Chcielibyśmy aby w przyszłym roku wszystkie zeznania podatkowe można było składać za pomocą również profilu zaufanego obok dotychczas dostępnych metod – dodaje minister Anna Streżyńska.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl