fot. torun.pl

549. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza dziś na Dies Natalis Coperniciuroczystości, które są związane z 549. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, naukowca, który na stałe zapisał się w historii światowej nauki oraz jest jednym z najwybitniejszych bohaterów polskiej historii.

Tegoroczna edycja Dies Natalis Copernici będzie niecodzienna, bo z jednej strony przygotowywane wydarzenie przypomni okrągłą 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, odwołując się do obchodów z roku 1973, a z drugiej strony zapowiada wydarzenia planowane na 2023 rok, które są związane z 550. rocznicą urodzin astronoma.

Wydarzenie rozpocznie się dziś, 19 lutego, o godz. 16.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Wstęp wolny.

Pierwszym prelegentem będzie dr hab. Adam Kola, dyrektor Centrum Doskonałości Interacting Minds, Societies, Environments UMK w Toruniu, który w swoich badaniach koncentruje się na problemie (re)konstrukcji tożsamości ponadnarodowych w postsocjalistycznych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Dr hab. Adam Kola opowie o obchodach rocznicowych sprzed pół wieku w kontekście lokalnej pamięci o globalnej postaci, jaką jest Mikołaj Kopernik.

Gościem będzie również Olga Drenda, pisarz, eseista i tłumacz, autor książek „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” oraz „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej. Olga Drenda opowie, że „w czasach PRL Mikołaj Kopernik stał się prawdziwym bohaterem kultury popularnej. Sprzyjały temu uroczyste obchody 500-lecia urodzin astronoma przypadające na rok 1973, ale również potężnie oddziałujący na wyobraźnię podbój kosmosu. Do dzisiaj w polskich miastach – Toruniu, Fromborku, Olsztynie czy Braniewie – można znaleźć motywy przypominające ówczesne inicjatywy upamiętniające Mikołaja Kopernika. Udamy się na wycieczkę krajoznawczą śladami roku 1973, przypomnimy motywy kopernikowskie w sztuce nieprofesjonalnej i ludowej, w gadżetach, przedmiotach kolekcjonerskich, modzie i komiksie”.

Ukoronowaniem wieczoru Dies Natalis Copernici  będzie krótki recital utworów z obszaru muzyki rozrywkowej lat 70. XX wieku. Joanna Czajkowska oraz Bartek Staśkiewicz zaprezentują program piosenek znanych i cenionych wykonawców. Goście usłyszą utwory śpiewane przez ikony polskiej muzyki popularnej, m.in. „2 plus 1, Annę Jantar czy Zbigniewa Wodeckiego. Całość zamknie wykonanie kultowej piosenki Davida Bowiego – Space Oddity.

Dodatkowym elementem będzie specjalnie przygotowana ekspozycja pt. M’73, czyli retro pokój z pamiątkami kopernikańskimi.

„Upragnione M w latach 70. to dla wielu mgliste wspomnienie lat młodości i wyczekanych początków bycia na swoim. W dzisiejszym myśleniu w odniesieniu do tych czasów dominuje poczucie politycznej szarości oraz pustych półek. Coraz silniej ten czas łączymy także z rozwojem rzemiosła i wzornictwa polskiego, a więc z półkami i tym, co na nich właśnie. (…) Na prezentowanych wyrobach i gadżetach z epoki zobaczymy również Mikołaja Kopernika. To pokłosie 500. rocznicy urodzin astronoma, hucznie obchodzonej na całym świecie. Obecnie takie wyroby stanowią część zbiorów dokumentów życia społecznego i pamiątek w Domu Mikołaja Kopernika. Pamiątki obejmują około 1300 numerów inwentarzowych, zaś dokumenty życia społecznego ponad 2700. Spoglądając do wnętrza przygotowanej ekspozycji pokoju, widzimy, że postać astronoma pojawiała się na rzeczach mały i dużych, użytkowych i dekoracyjnych. Wszechstronność godna człowieka renesansu” – podkreśliła Alicja Lubowicka z Domu Mikołaja Kopernika.

Muzeum Okręgowe w Toruniu/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl