I edycja Kongresu SACRIS – Dobra Kościoła (Troska i Odpowiedzialność) 

Kongres SACRIS – Dobra Kościoła (Troska i Odpowiedzialność) odbędzie się 20 i 21 października br. w Zespole Katedralnym we Fromborku – Muzeum Pomnika Historii. Geneza Kongresu związana jest z przygotowaniami do przypadających w 2023 roku odpowiednio 550. rocznicy urodzin (19 lutego), jak i 480. rocznicy śmierci (24 maja) Kanonika Mikołaja Kopernika.

Celem Kongresu  jest zapoczątkowanie procesu profesjonalnego wsparcia osób zaangażowanych w rozwijanie dóbr Kościoła, które są narzędziem służebnym w jego misji. Podczas dwóch dni odbędą się 2 główne debaty oraz 12 debat tematycznych.

W charakterze uczestników debat i moderatorów uczestniczyć będzie 70 osób, które posiadając bardzo inspirujące doświadczenia osobiste i zawodowe, będą dzielić się nim pomimo różnic.

Uczestnicy debat, mimo że reprezentują wiele środowisk i wrażliwości, mają jednak świadomość, że najważniejsze są wartości duchowe, a nie posiadanie oraz administrowanie dobrami doczesnymi – podkreślają organizatorzy.

Dodają także, że wzmocni to wymianę praktycznej, specjalistycznej wiedzy oraz popularyzację dobrych praktyk wśród szerokiego gremium uczestników Kongresu.

Wydarzenie to, należy traktować przede wszystkim jako miejsce działania łaski Bożej. Dlatego dzieło to było i nadal jest stale omadlane przez kilkanaście wspólnot sióstr klauzurowych – przypomnieli organizatorzy.

Ekscelencja ks. abp Józef Górzyński, metropolita warmiński udzielił patronatu honorowego wraz z pasterskim błogosławieństwem dla uczestników i organizatorów Kongresu.

Patronat honorowy objął także o. Janusz Sok CSsR, były przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, jak i s. Dolores – Dorota Zok SSpS, która pełni posługę przewodniczącej Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

– Zachęcam do uczestnictwa w I edycji Kongresu SACRIS we Fromborku, czyli miejscu naturalnie związanego z Mikołajem Kopernikiem. Tematyka Kongresu będzie dotyczyła szerokiej palety zagadnień związanych z dobrami Kościoła. Warto mieć na uwadze zmiany dokonane w księdze sankcji „Kodeksu Prawa Kanonicznego”, gdzie zostały rozszerzone prawne konsekwencje złego zarządzania majątkiem kościelnym czy zakonnym. Z zaciekawieniem będę przysłuchiwał się debatom dotyczącym m.in. rechrystianizacji Europy, dóbr Kościoła jako kluczowego czynnika rozwoju regionalnego, czy też zarządzania dobrami Kościoła przez świeckichzaznaczył br. Zdzisław Duma OFMCap, główny inicjator Kongresu, jednym z 1200 na całym świecie Misjonarzy Miłosierdzia mianowanych w 2015 r. przez Ojca Świętego Franciszka.

Jednym z kluczowych punktów Kongresu będzie uroczyste podpisanie Karty Kongresu SACRIS, tuż po prezentacji znaczka pocztowego Poczty Polskiej S.A. „Boże Narodzenie”.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa z Gdańska przy współudziale Apella S.A. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęły Radio Maryja oraz Telewizja Trwam.

PSWE /radiomaryja.pl

drukuj