50. rocznica koronacji Cudownej Figurki Matki Boskiej Bardzkiej

Dzisiaj w  Bardzie Śląskim odbywają się uroczystości związane z  50. rocznicą koronacji Cudownej Figurki Matki Boskiej Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej.

O godz. 11.00 w sanktuarium rozpoczęła się uroczysta Msza św. Eucharystii przewodniczy ks. abp Wacław Depo, metropolita Częstochowski. Potem zgromadzeni odmówią akt oddania diecezji świdnickiej Matce Bożej.

Figurka Matki Boskiej Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej jest najstarszą rzeźbą sakralna w Polsce. Ostatnie badania wskazują, że pochodzi z 1010 roku. Wykonany z  lipowego drewna posążek, mierzy ponad 43 cm i przedstawia Maryję z Dzieciątkiem.

O. Mirosław Grakowicz CSsR, kustosz sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie mówi, że koronacja figurki z 1966 roku była jednym z bardzo ważnych wydarzeń na Śląsku.

– 50 lat temu, tutaj na Dolnym Śląsku, kiedy cały Śląsk i archidiecezja wrocławska obchodziły milenium chrztu Polski, to odbywały się trzy główne wydarzenia tych obchodów. Jedno to był Wrocław – siedziba metropolii, drugim wydarzeniem były uroczystości u św. Jadwigii w Trzebnicy i trzecim była koronacja figury Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie, która zgromadziła 150 tys. pielgrzymów z całej Polski. Cieszymy się ogromnie z tego, że możemy dziękować Bogu za ponad 1000-letnią już obecność Strażniczki Wiary w Bardzie Śląskim – podkreśla o. Mirosław Grakowicz.

Cudowna Figurka Matki Boskiej Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej została ukoronowana 3 lipca 1966 roku. Aktu koronacji dokonał ks. abp. Bolesław Kominek. W uroczystościach wzięło wówczas udział blisko 150 tysięcy wiernych, 500 kapłanów i licznie zgromadzone siostry zakonne.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl