fot. facebook.com/andrzejduda/

40. rocznica utworzenia KOR

Prezydent RP Andrzej Duda, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz dawni działacze Komitetu Obrony Robotników wzięli udział w spotkaniu z okazji 40-lecia utworzenia tej organizacji. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

To wydarzenie było instytucjonalnym początkiem końca PRL-u – powiedział prezydent zwracając się do zgromadzonych.

Andrzej Duda wskazał, że Komitet Obrony Robotników skupiał polską inteligencję; ludzi, którzy nie mogli patrzeć bezczynnie na działania władz komunistycznych.

Prezydent podkreślił, że siłą KOR-u był fakt, że założyły go osoby, które choć często miały różne od siebie poglądy, to działały razem na rzecz wolnej Polski.

– W tamtym momencie najistotniejsza była właśnie ta jedność – jedność ludzi o różnych poglądach wobec sprawy polskiej, która była ponad wszelkimi podziałami. Młodym pewnie ciężko dzisiaj uwierzyć, że w jednym ruchu był pan Antoni Macierewicz, pan Piotr Naimski, ale także Jacek Kuroń, trochę później Adam Michnik, Henryk Wujec, Jacek Taylor – byli ludzie, którzy w dzisiejszej polityce są po zupełnie różnych stronach barykady – powiedział Andrzej Duda.

W spotkaniu pomimo oficjalnego zaproszenia nie wzięła udziału część działaczy KOR-u, związana obecnie ze środowiskiem „Gazety Wyborczej”. Swoją decyzję uzasadnili oni dezaprobatą wobec działań prezydenta Andrzeja Dudy.

RIRM

drukuj