fot. flickr.com

32. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze

Piotr Bartoszcze – wybitny działacz opozycyjny, lider rolniczej „Solidarności” i symbol oporu przeciwko komunistycznej dyktaturze dla społeczeństwa Kujaw Zachodnich. Zginął w niejasnych okolicznościach, najprawdopodobniej z rąk funkcjonariuszy SB. Dziś mija 32 lata od  jego tragicznej śmierci.

Mieszkańcy Inowrocławia i Radłówka wezmą dziś udział w uroczystościach upamiętniających  32. rocznicę śmierci Piotra Bartoszcze oraz 35. rocznicę walki rolników kujawskich o godność polskiej wsi i rejestrację NSZZ RI ,,Solidarność”

Obchody rozpoczną się o  godz. 09.45  w Radłówku obok obeliska w miejscu tragicznej śmierci Bartoszcze, gdzie wszyscy przybyli oddadzą hołd twórcy NSZZ RI ,,Solidarność” na Kujawach Zachodnich.  Zaraz potem na cmentarzu parafii Św. Józefa w Inowrocławiu zostaną złożone kwiaty na grobach Michała, Piotra i Romana Bartoszcze.

Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. celebrowana pod przewodnictwem Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka. Podczas Eucharystii wystawione będą relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana ,,Solidarności”.

W programie przewidziane zostały również występ chóru ,,Inovroclaviensis Cantans” z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu oraz konferencja z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi  na temat aktualnych problemów polskiej wsi.

Piotr Bartoszcze był jednym z sygnatariuszy porozumienia bydgoskiego, które utorowało drogę do rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W stanie wojennym był internowany i więziony w ZK Włocławku-Mielęcinie. Po uwolnieniu kontynuował konspiracyjną działalność opozycyjną.

Zginął 7 lutego 1984 roku w wieku 34 lat. Okoliczności jego śmierci nie zostały wyjaśnione do dziś.

RIRM

drukuj